Od 15 października ubiegłego roku kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się szczepionką przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Szczepienie przeciw krztuścowi chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia.
Dla kogo szczepienie?
Szczepienie jest zalecane kobietom w ciąży między 27 a 36 tygodniem ciąży oraz kobietom w ciąży zagrożonej przedwczesnym porodem po ukończeniu 20 tygodnia ciąży. Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży to inicjatywa, której głównym celem jest poprawa zdrowia matek i dzieci oraz zapobieganie poważnym konsekwencjom zakażeń krztuścem w okresie poporodowym. Krztusiec, znany również jako "kaszel kokluszowy", jest chorobą zakaźną, która może stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla noworodków. Podanie szczepionki kobiecie w ciąży chroni dziecko przed zakażeniem w pierwszych miesiącach życia, zanim będzie mogło zostać zaszczepione.
Co dają szczepienia?
Ochronę noworodka – Kobieta w ciąży, szczepiąc się przeciwko krztuścowi, przekazuje część odporności swojemu dziecku, co zmniejsza ryzyko zachorowania w pierwszych miesiącach życia. Bezpieczeństwo matki – Szczepienie chroni również matkę przed zakażeniem krztuścem, które może prowadzić do powikłań. Zapobieganie epidemii – Wprowadzenie takich szczepień pozwala na obniżenie liczby przypadków zachorowań, szczególnie w populacjach o wysokim ryzyku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.