Reklama lokalna
reklama

Powiat ząbk. Czy mamy dobre paliwo?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UOKiK

Powiat ząbk. Czy mamy dobre paliwo? - Zdjęcie główne

Kontrole w 2023 r. | foto UOKiK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościInspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 2,59% skontrolowanych w całym kraju próbek paliw ciekłych - prawie dwa razy więcej, niż w 2022 r. Jak w powiecie ząbkowickim?
reklama

Inspekcja Handlowa przez cały rok sprawdza, czy paliwa dostępne na polskim rynku spełniają wymagania. Kontrolom podlegają producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz prowadzący stacje paliw przedsiębiorcy. 

W czasie pierwszej kontroli jakości paliw w 2003 r. aż 30% badanych próbek nie spełniało wymogów - wspomina prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.

 

Co badali?

W 2023 r. Inspekcja Handlowa zbadała jakość benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, gazu skroplonego LPG oraz lekkiego oleju opałowego. Do badań pobrano 1584 próbki paliw ciekłych (832 próbki benzyn i 752 oleju napędowego), 360 próbek LPG i 2 próbki lekkiego oleju opałowego.

41 próbek paliw ciekłych (34 oleju napędowego, 7 benzyny) nie spełniało wymogów, co stanowi 2,59% zbadanych. Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: wielkopolskim (5,75% zbadanych), podlaskim (4,76%) małopolskim (3,81%) i kujawsko-pomorskim (3,64%). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie m.in. informacji od kierowców - w województwach: pomorskim (25%), warmińsko-mazurskim (22,22%) i małopolskim (10 %) - wszystkie nieprawidłowości dotyczyły oleju napędowego.

reklama

Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 17 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ze względu na znaczne przekroczenia wymagań jakościowych, informując o tych działaniach Inspekcję Ochrony Środowiska. W 25 przypadkach zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z wprowadzeniem do obrotu paliw niewłaściwej jakości, a także poinformowali o wynikach inne organy, w tym prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który wydaje koncesje na obrót paliwami, Krajową Administrację Skarbową oraz policję.

 

Nasz powiat bez nieprawidłowości

W powiecie ząbkowickim nie zanotowano żadnych nieprawidłowości, jeśli chodzi o paliwa. Jednak jeśli masz jakieś obiekcje - możesz je zgłosić do odpowiednich organów.

 

reklama

Gdzie zgłaszać?

Jeśli konsument uważa, że paliwo złej jakości uszkodziło silnik jego pojazdu, może złożyć reklamację u właściciela stacji. Podejrzenie nieprawidłowości na danej stacji należy zgłosić Inspekcji Handlowej, a przypuszczenie, że licznik dystrybutora na stacji wskazuje nieprawidłowo ilość tankowanego paliwa - Głównemu Urzędowi Miar.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama