reklama
reklama

Ponad 100 mln złotych na odbudowę zabytków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

Ponad 100 mln złotych na odbudowę zabytków - Zdjęcie główne

Zniszczony zabytek przez powódź | foto Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDolny Śląsk z nowym rokiem rozpoczął intensywne działania na rzecz odbudowy zabytków zniszczonych w wyniku wrześniowej powodzi.
reklama

 Wojewoda dolnośląska, Anna Żabska, ogłosiła uruchomienie programu dotacyjnego na usuwanie skutków powodzi w obiektach wpisanych do rejestru zabytków.

  Kto może skorzystać z programu?

Nabór wniosków rozpoczął się 1 stycznia i potrwa do 31 stycznia. O środki mogą ubiegać się osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego, właściciele i posiadacze zabytków, w tym instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia, kościoły i związki wyznaniowe oraz podmioty gospodarcze.

Dotacje obejmują szeroki zakres prac m.in. ekspertyzy i dokumentację, badania konserwatorskie, prace zabezpieczające, konserwację zachowawczą.

Skala zniszczeń i pierwsze kroki

Powódź dotknęła aż 240 obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz 2120 obiektów ujętych w Gminnych Ewidencjach Zabytków. Wiele z nich wymaga natychmiastowej interwencji. Prace zabezpieczające już trwają – w Stroniu Śląskim zabezpieczono kaplicę św. Onufrego, a w Lądku-Zdroju uszkodzony most św. Jana.  

reklama

- Powołałam specjalny zespół ekspertów, aby wesprzeć samorządy merytorycznie w procesie odbudowy. Wspólnie pracujemy nad przyspieszeniem tego procesu -  zaznaczyła wojewoda,  Anna Żabska.  

Co dalej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało kolejny program wsparcia, który ruszy w marcu. W jego ramach właściciele zabytków będą mogli ubiegać się o refundację kosztów poniesionych na prace przy obiektach w ciągu ostatnich trzech lat.   Program wsparcia to ogromna szansa na ocalenie cennych obiektów dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, które są ważnym elementem tożsamości regionu i atrakcją turystyczną. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama