Dolnośląskie środowisko pszczelarskie wystosowało apel o pomoc. Odpowiedział na niego samorząd województwa oraz przedstawiciele administracji rządowej w regionie i podjęli wspólne działania na rzecz uzyskania rządowego wsparcia dla poszkodowanych gospodarstw pasiecznych.
Powódź, która nawiedziła nasz region we wrześniu ubiegłego roku, dotknęła wiele rodzin, rolników i przedsiębiorców, w tym również pszczelarzy, których pasieki zostały zniszczone. Pszczoły odgrywają niezwykle ważną rolę w ekosystemie oraz w gospodarce rolnej naszego województwa, dlatego nie mogliśmy pozostać obojętni wobec tej sytuacji – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wrześniowa powódź w 2024 roku miała katastrofalny wpływ na pszczelarstwo na Dolnym Śląsku, szczególnie w regionie Kotliny Kłodzkiej. W odpowiedzi na tę trudną sytuację, która dotknęła pszczelarzy, ogrodników i sadowników Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim zwrócili się o wsparcie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, by potrzeby dolnośląskich pszczelarzy zostały właściwie uwzględnione i by mogli oni odbudować swoje pasieki.
Starania samorządowców i administracji rządowej przyniosły efekty i udało się wypracować rozwiązanie, które realnie pomoże odbudować potencjał pszczelarski Dolnego Śląska. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 2025 r., pszczelarze zostali oficjalnie uwzględnieni w systemie pomocy dla osób poszkodowanych przez powódź.
Dzisiaj jesteśmy już bezpieczni, dziękujemy za to wsparcie, za pomoc Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, za waszą pracę. Straciliśmy wszystko w tej powodzi, a dzięki waszemu wsparciu jesteśmy już spokojni i będziemy mogli to wszystko odbudować – mówi Teresa Jaworska, przedstawicielka pszczelarzy z Ziemi Kłodzkiej.
Pomoc finansowa udzielona pszczelarzom ma pokryć praktycznie wszystkie straty o wartości około 2,5 mln zł. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na odbudowę strat w rodzinach pszczelich, pokarmie dla pszczół, infrastrukturze pasiecznej oraz sprzęcie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.