reklama

Opracowuje technikę leczącą raka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gazeta Ząbkowicka

Opracowuje technikę leczącą raka - Zdjęcie główne

O sukcesie pani doktor pisaliśmy już 3 grudnia. | foto Gazeta Ząbkowicka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zespół naukowców kierowany przez dr inż. Joannę Bauer z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej zdobył prestiżową nagrodę Grand Prix konkursu Innovation Radar Prize 2020.
reklama

 

Jury doceniło badania nad nanomateriałami, które mogą usprawnić diagnostykę i leczenie nowotworów piersi. Ta unikatowa metoda ma pomóc w leczeniu lekoopornych nowotworów.

 

- Nowotwór niszczony jest na trzy sposoby jednocześnie: poprzez spersonalizowaną chemioterapię, a także hipertermię magnetyczną i terapię fototermiczną, które powodują lokalne przegrzanie komórek nowotworowych, a w efekcie ich śmierć - wyjaśnia dr Joanna Bauer.

 

Obecnie rozróżniamy ponad dziesięć typów nowotworów piersi, z których każdy daje inne rokowanie i wymaga indywidualnej terapii. Rocznie na nowotwory tego typu zapada około 2 mln osób. 1 procent zachorowań dotyczy mężczyzn i to w ich przypadku rokowania są najgorsze, bo z reguły choroba diagnozowana jest w zaawansowanym stadium. Leczenie poważnie utrudnia fakt, iż większość nowotworów wykazuje tzw. chemooporność. Oznacza to, że z czasem coraz słabiej lub w ogóle przestają one reagować na podane cytostatyki.

 

 Fot. Politechnika Wrocławska

Dr inż. Joanna Bauer ma stopień mgr inż. inżynierii biomedycznej (summa cum laude), mgr inż. marketingu i zarządzania oraz dr nauk fizycznych (summa cum laude). Jej dorobek naukowy liczy obecnie ponad 130 pozycji. Otrzymała szereg krajowych i międzynarodowych nagród. Jest m.in. laureatką prestiżowej Nagrody Siemensa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie technologii i nauki.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama