Opłakany (i osikany) dworzec

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Marcińczyk

Opłakany (i osikany) dworzec - Zdjęcie główne

Na drugim piętrze budynku mieszkają trzy rodziny. | foto Karolina Marcińczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Smród, brud... Tak wygląda stacja PKP w Kamieńcu Ząbkowickim. Na drugim piętrze budynku mieszkają trzy rodziny. Ich życie w tym miejscu nie jest łatwe. Dworzec jest w opłakanym stanie. Po naszej interwencji wreszcie udostępniono podróżnym toalety.

- Stacja nie ma ochrony, SOK-iści stacjonują półtora kilometra stąd, na lokomotywowni. Łobuzów pełno, powyrywali klamki z drzwi wejściowych, powybijali szyby. Od roku nie ma szyb w przedsionku, toalety od sierpnia tamtego roku są zamknięte, a podróżni dookoła dworca się załatwiają - mówi mieszkaniec stacji (dane do wiadomości redakcji, lokator nie chce ich ujawniać, bo boi się zemsty). - SOK-iści powinni w budynku dworca być, tyle tu wolnych pomieszczeń.

- Ja mam z boku wejście do piwnicy, to tam podróżni srają na potęgę - mówi jego sąsiadka.

- Jak mi żal tych ludzi, że nie mają gdzie się załatwić - dodaje inna lokatorka.

Jest problem z podróżnymi załatwiającymi swoje potrzeby fizjologiczne, ale też z gołębiami.

- Przed drzwiami z peronów nasrane, w tunelu nasrane, można się na tym przewrócić - denerwuje się mieszkanka dworca. A jej sąsiad pokazuje, że drzwiami z peronów na dworzec nie da się przejść z wózkiem - jedna część drzwi nie otwiera się. Nad tymi drzwiami jest dziurawa rynna, gdy deszcz pada, w tym miejscu leci z nieba jeden strumień i nie da się przejść.

 

Służby na pomoc nie wejdą

 

- Do tego pijaki siedzą na trzecim peronie, nie można tam kamer zamontować? - pyta lokator. - Jakby na dworcu zamontowali dwie kamery, to nie byłoby tego chuligaństwa i my moglibyśmy zostawiać klatkę schodową otwartą. A tak zamykamy na klucz i nie dostanie się do nas straż pożarna czy pogotowie w razie tragedii, ani listonosz.

- Zamiast poleconych mamy awiza w skrzynkach - mówi jego żona. - A jak ksiądz chodzi po kolędzie, to musimy dyżurować na dole, żeby go wpuścić.

5 lat temu na klatce schodowej był pożar. Klatka miała zostać wyremontowana, ale tak się nie stało.

- Strychy przeciekają, sąsiadce mało tynk nie spadł na głowę - pokazuje dziurę w suficie mieszkaniec drugiego piętra. - A schody są tak wyślizgane, że moja żona już dwa razy z nich spadła.

- My nie żądamy, żeby wszystko było zrobione od razu, ale chociaż po trochu, rok po roku - mówi lokatorka.

- Administrator nam powiedział, że jak nam się nie podoba, to możemy szukać sobie mieszkania - dodaje jej sąsiadka. - Nie mamy komu się poskarżyć. Szczury po strychu biegają.

 

Pytania bez odpowiedzi

 

W imieniu mieszkańców zadaliśmy rzecznikowi prasowemu Polskich Kolei Państwowych S.A. kilka pytań:

* Czy na dworcu można byłoby zamontować monitoring?

* Czy można sprawić, aby Służba Ochrony Kolei „stacjonowała” w tym budynku? W tej chwili, jak mówią mieszkańcy, SOK-iści przebywają 1,5 km od dworca, a to sprawia, że chuligani grasują.

* Czy można otworzyć toalety? Podróżni nie mają gdzie się załatwiać i robią to wokół budynku dworca, np. na schodach do piwnicy. Toalety jeszcze kilka miesięcy temu były czynne.

* Czy można lokatorom zamontować domofony, aby dostęp do nich był ułatwiony? W tej chwili kto nie ma do nich prywatnych numerów telefonów - nie wejdzie do klatki.

I wreszcie:

* Jakie plany na PKP SA w związku z budynkiem dworca kolejowego w Kamieńcu Ząbkowickim?

- Abstrahując od planowanej w przyszłości modernizacji dworca staramy się dbać o jego stan techniczny. W tym roku planowane jest odnowienie klatki schodowej. Zakończyliśmy również naprawę toalet po ich dewastacji. Zostały one już udostępnione podróżnym - mówi Bartłomiej Sarna. - Posterunek Służby Ochrony Kolei zlokalizowany jest ok. 350 m od budynku dworca. W ramach wzajemnej współpracy SOK patroluje teren peronów i dworca.

 

Toalety na pół doby

 

Mieszkańcy odetchnęli z ulgą, gdy oddano do użytku toalety.

- Ale to też tylko od ósmej rano do ósmej wieczorem, a u nas największy ruch jest koło piątej, szóstej rano i to wtedy ludziom najbardziej chce się do toalet - mówi lokator. - A SOK-istów u nas nie ma, nie pilnują dworca, tylko łapią podróżnych, gdy oni przechodzą przez tory i nakładają na nich mandaty.

 

***

- PKP S.A. w latach 2016-2023 prowadzi największy program inwestycyjny w historii związany z przebudową bądź budową dworców kolejowych w całej Polsce. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na terenie całego kraju zostanie zmodernizowanych prawie 200 obiektów. Choć dworzec w Kamieńcu Ząbkowickim nie został ujęty w tym programie, rozważamy jego kompleksową przebudowę w latach 2021-2027 w kolejnej edycji Programu Inwestycji Dworcowych, w której planowanych jest modernizacja dalszych 150 dworców kolejowych na terenie całego kraju. Realizacja PID w latach 2021-2027 zależy w główniej mierze od pozyskania niezbędnych funduszy zewnętrznych na realizację inwestycji. Standardem inwestycji realizowanych w ramach PID jest kompleksowa przebudowa budynku dworca obejmująca dworzec i jego najbliższe otoczenie. Kluczowymi elementami jest renowacja elewacji i wnętrz ze szczególnym naciskiem na przestrzenie związane z obsługą podróżnych (poczekalnia, toalety) w celu podniesienia komfortu korzystania przez podróżnych z dworca. Ważnym aspektem jest również dostosowanie budynków do obowiązujących przepisów budowlanych i przeciwpożarowych. Istotnymi elementami jest również poprawa bezpieczeństwa poprzez montaż nowoczesnych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także dostosowania dworców dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami poprzez m.in. likwidację barier architektonicznych, budowę pochylni, ścieżek prowadzących dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dostosowanie toalet dla potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi Bartłomiej Sarna z wydziału prasowego biura komunikacji i promocji PKP S.A.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE