reklama

Odszedł kardynał Henryk Gulbinowicz

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Ząbkowice Śląskie

Odszedł kardynał Henryk Gulbinowicz - Zdjęcie główne

Zdjęcie z uroczystości 90-tych urodzin kardynała. | foto UM Ząbkowice Śląskie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wrocławskim szpitalu zmarł wczoraj (w poniedziałek, 16 listopada) kardynał Henryk Gulbinowicz. Miał 97 lat.
reklama

 

Duchowny dokładnie 10 dni wcześniej został ukarany przez Stolicę Apostolską, która pozbawiła go przywileju nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.

 

Gulbinowicz otrzymał również zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Miał także wpłacić darowiznę na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.

 

Henryk Gulbinowicz został wyświęcony na kapłana 18 czerwca 1950 r., a kardynałem był kreowany 25 maja 1985 r.

 

***

Honorowy w naszych gminach

 

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Barda Gulbinowiczowi nadała Rada Miejska w Bardzie uchwałą z 11 lutego 2000 r. Ziębicka rada miejska zrobiła to 28 grudnia 2000 r. W uchwale czytamy, że było to „w uznaniu za podejmowanie inicjatyw przez Jego Eminencję Księdza Kardynała, które służą Gminie Ziębice i jej społeczeństwu, przede  wszystkim: za powołanie Annus Propedeuticus Wyższego Seminarium  Duchownego w Henrykowie, utworzenie Instytutu Wiedzy Religijnej im. Jana Pawła II w Ziębicach oraz troskę i działania na rzecz renowacji  obiektów sakralnych w Ziębicach i Henrykowie”. Na przykład  kościół pw. NMP Matki Miłosierdzia w Ziębicach został odnowiony dzięki staraniom metropolity wrocławskiego Henryka Kardynała Gulbinowicza.

 

29 stycznia 2010 r. do Urzędu Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie wpłynął wniosek o nadanie Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Ząbkowic Śląskich, który podpisało 65 mieszkańców. Już 20 lutego rada miejska przyjęła taką uchwałę, a 13 maja w kościele św. Jadwigi odbyło się uroczyste nadanie tego tytułu. Sam kardynał odprawił wówczas mszę św., podczas której modlono się za dzieci i za największy skarb - rodzinę. W laudacji uzasadniającej nadanie tytułu burmistrz Krzysztof Kotowicz powiedział, że ksiądz kardynał jest wybitnym „pasterzem Kościoła katolickiego, osobą niezwykle poważaną w Polsce i poza jej granicami”.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama