Duchowny dokładnie 10 dni wcześniej został ukarany przez Stolicę Apostolską, która pozbawiła go przywileju nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze.
Gulbinowicz otrzymał również zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych i używania insygniów biskupich. Miał także wpłacić darowiznę na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych.
Henryk Gulbinowicz został wyświęcony na kapłana 18 czerwca 1950 r., a kardynałem był kreowany 25 maja 1985 r.
***
Honorowy w naszych gminach
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Barda Gulbinowiczowi nadała Rada Miejska w Bardzie uchwałą z 11 lutego 2000 r. Ziębicka rada miejska zrobiła to 28 grudnia 2000 r. W uchwale czytamy, że było to „w uznaniu za podejmowanie inicjatyw przez Jego Eminencję Księdza Kardynała, które służą Gminie Ziębice i jej społeczeństwu, przede wszystkim: za powołanie Annus Propedeuticus Wyższego Seminarium Duchownego w Henrykowie, utworzenie Instytutu Wiedzy Religijnej im. Jana Pawła II w Ziębicach oraz troskę i działania na rzecz renowacji obiektów sakralnych w Ziębicach i Henrykowie”. Na przykład kościół pw. NMP Matki Miłosierdzia w Ziębicach został odnowiony dzięki staraniom metropolity wrocławskiego Henryka Kardynała Gulbinowicza.
29 stycznia 2010 r. do Urzędu Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie wpłynął wniosek o nadanie Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Ząbkowic Śląskich, który podpisało 65 mieszkańców. Już 20 lutego rada miejska przyjęła taką uchwałę, a 13 maja w kościele św. Jadwigi odbyło się uroczyste nadanie tego tytułu. Sam kardynał odprawił wówczas mszę św., podczas której modlono się za dzieci i za największy skarb - rodzinę. W laudacji uzasadniającej nadanie tytułu burmistrz Krzysztof Kotowicz powiedział, że ksiądz kardynał jest wybitnym „pasterzem Kościoła katolickiego, osobą niezwykle poważaną w Polsce i poza jej granicami”.