Reklama

Reklama

Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu – umowa na budowę podpisana! To największa w historii Dolnego Śląska inwestycja w ochronę zdrowia Dolnoślązaków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii podpisało z firmą PORR umowę na budowę Nowego Szpitala Onkologicznego. Inwestycja realizowana przez samorząd województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP będzie kosztowała 1,055 mld zł. 

Reklama

Szpital ma być gotowy w ciągu 51 miesięcy. Etap projektowania potrwa 15 miesięcy, etap budowy 36 miesięcy. Planuje się, że w roku 2028 do placówki trafią pierwsi pacjenci. Inwestycja współfinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

– Budujemy Nowy Szpital Onkologiczny, który jest największą w historii Dolnego Śląska inwestycją w zdrowie mieszkańców całego regionu. Podpisana umowa jest kamieniem milowym w realizacji tej oczekiwanej przez Dolnoślązaków, strategicznej inwestycji w ochronę zdrowia. Nowoczesny szpital onkologiczny umożliwi najwyższy poziom leczenia pacjentów w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii. Inwestycję realizujemy dzięki zaangażowaniu, współfinansowaniu i współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i rządu RP. To dla nas wspólne, priorytetowe wyzwanie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowy szpital będzie miał powierzchnię ponad 100 tys. m2 – 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Przychodnia szpitalna będzie liczyła 73 gabinety, co pozwoli na zwiększenie zakres lecznictwa otwartego.

- Poprzez finansowanie takich projektów jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne chcemy wygrać trudną wojnę z jednym z cichych zabójców we współczesnym świecie. Z tego miejsca chcę podziękować marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu. Ten projekt jest niezwykle skomplikowany, spotka się tu nauka z medycyną, nauka ze służbą zdrowia i gdzie najnowocześniejsze metody badawcze połączone ze sprzętem klasy światowej będą na pewno dobrze służyły Polakom – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Na bloku operacyjnym powstanie 14 sal, co umożliwi wykonywanie nawet 10 tys. zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia. Plan budynku uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do poradni, części diagnostycznej czy na oddział szpitalny. Przy budynku zostanie wybudowany parking z ponad tysiącem miejsc postojowych.

- Budowa nowego szpitala onkologicznego to inwestycja niezwykle potrzebna, nie tylko dla Wrocławia, ale całego województwa. Już dziś z usług DCOPiH korzystają mieszkańcy całego regionu. Dolny Śląsk zasługuje na ośrodek onkologiczny na miarę XXI wieku i właśnie taki będzie miał. Naszym celem jest leczenie pacjentów w znacznie lepszych warunkach i udzielanie pomocy w jeszcze większym zakresie.  To doskonały przykład skali tej inwestycji i możliwości, które ona stwarza. Dzięki wsparciu Rządu RP oraz determinacji wielu osób możemy wreszcie powiedzieć, że długo wyczekiwana budowa szpitala stała się faktem – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

– Marzenia się spełniają, ale potrzebna jest do tego determinacja wielu osób. Nie brakowało nam jej, bo chodzi przecież o ludzkie zdrowie i życie – dodaje Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPIH. – Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt budowy nowego szpitala, w sposób szczególny: premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu oraz Marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu i zarządowi województwa.

W miejscu budowy nowego szpitala przeprowadzono już szereg prac przygotowawczych, m.in. archeologiczne, saperskie, dla inwestycji uzyskano także prawomocną ostateczną decyzję środowiskową oraz warunki przyłączeniowe wszystkich mediów. By założenia projektowe najlepiej dopasować do specyfiki szpitala, w tworzeniu koncepcji architektonicznej brali udział przedstawiciele poszczególnych jednostek DCOPIH. Wybrany w przetargu generalny Wykonawca rozpoczynając swoją pracę będzie posiadał wykonany już plan funkcjonalno-użytkowy, czyli szczegółową dokumentację zawierającą koncepcję medyczną, architektoniczną i funkcjonalną obiektu.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy