Nadajnik komórkowy na dachu Ząbkowickiego Ośrodka Kultury

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Złoty Stok

Nadajnik komórkowy na dachu Ząbkowickiego Ośrodka Kultury - Zdjęcie główne

Ten maszt stanął już w Złotym Stoku. | foto Gmina Złoty Stok

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Operator Plusa szykuje się do zamontowania na dachu Ząbkowickiego Ośrodka Kultury w Rynku stacji bazowej telefonii komórkowej.

Polkomtel wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stacji bazowej złożył w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich już w grudniu zeszłego roku. Magistrat wezwał do uzupełnienia dokumentacji i spółka zrobiła to w kwietniu tego roku. W maju zastępca burmistrza Dariusz Małozięć wydał obwieszczenie o wszczęciu i zakończeniu postępowania w tej sprawie.

 

- Zaplanowane obwieszczenie o wydaniu decyzji w tej sprawie zostanie wydane do 7 lipca - zapowiada Stanisław Moderski z UM w Ząbkowicach.

 

W Złotym Stoku maszt

 

W ostatnich miesiącach w powiecie ząbkowickim doszło do zamieszania z powodu masztu stawianego przez operatora sieci Play. Gmina Złoty Stok poinformowała, że w związku z „licznymi zapytaniami mieszkańców gminy” odnośnie budowy stacji bazowej przy ul. Sudeckiej składała pisemne zastrzeżenia dotyczące tej inwestycji, podobnie jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. Mało tego, gmina Złoty Stok złożyła w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. To jednak nie wstrzymało budowy i maszt stanął.

 

Dlaczego gmina Złoty Stok tak buntuje się przeciwko stacji bazowej telefonii komórkowej?

 

- W trosce o zdrowie i życie mieszkańców Złotego Stoku oraz układ architektoniczny miasta, a także w obawie o obszary chronione Natura 2000 i harmonię krajobrazu Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego uważam, że jest to nieodpowiednia lokalizacja na budowę stacji telefonii komórkowej - powiedział nam jeszcze w marcu Piotr Cichoń z Urzędu Miejskiego w Złotym Stoku. - Na realizację tej inwestycji można wytypować nową lokalizację. Natomiast jej realizacja może uniemożliwić przebudowę skrzyżowania w pasie drogi krajowej nr 46, na której tak często dochodzi do wypadków i giną ludzie.

 

W odwołaniu gmina napisała m.in., że inwestycja sprzeczna jest z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jej realizacja w otulinie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego znacznie obniży walory krajobrazowe parku, a także, że nie był zbadany wpływ inwestycji na gatunki objęte ochroną, w tym populację nietoperzy.

 

Mieszkańcy gminy Złoty Stok, z którymi rozmawialiśmy, nie obawiali się nadajnika, co więcej, mówili, że popierają inwestycję, ponieważ zasięg telefoniczny jest u nich słaby.

 

Łatwiej dzięki koronawirusowi

 

Zgodnie z przepisami organem właściwym do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę dla stacji bazowych jest starosta, a organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jednak w ustawie o tarczy 2.0, uchwalonej w związku z epidemią koronawirusa, zapisano ułatwienia w stawianiu masztów podczas stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu klęski żywiołowej. Według zmian budowa masztu nie wymaga pozwolenia, tylko zgłoszenia, nawet jeśli wymagana była decyzja środowiskowa lub stacja bazowa miała stać na budynku zabytkowym.

 

Jak się dowiedzieliśmy, Play w tym roku ma w planach budowę kilkuset nadajników w całym kraju, docelowo ma ich być prawie 10 tys. do końca 2021 r. Plus poinformował, że w samej Warszawie i okolicznych miejscowościach powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. Jak z kolei informuje rząd, sieć 5G będzie korzystać z większej ilości stacji bazowych, niż dotychczasowe, ale będą one miały znacznie mniejszą moc niż te wykorzystywane dziś. Łącznie liczba nadajników wchodzących w skład sieci ma być od 10 do 100 razy większa niż w sieciach 3G czy 4G/LTE/LTE-Advanced.

 

Gdzie są nadajniki?

 

W powiecie ząbkowickim jest wiele obowiązujących pozwoleń wydanych dla stacji bazowych telefonii komórkowej (pracujących w technologii E-GSM, GSM900, GSM1800, UMTS, LTE) oraz stacji wykorzystujących technologię CDMA firm: Nordisk Polska Sp. z o.o., Orange Polska S.A., P4 Sp. z o.o., Polkomtel Sp. z o.o., czy T-Mobile Polska S.A. Między innymi w: Ząbkowicach (ul. Bonifratrów 2, ul. Wrocławska 27a, ul. Przemysłowa 13, ul. Batalionów Chłopskich 2 i ul. Jasna 44), Kamieńcu Ząbkowickim (ul. Kolejowa 44 i 56, ul. Ząbkowicka), Srebrnej Górze (ul. Krótka 1), Złotym Stoku (ul. Kolejowa 1, ul. Sudecka), Bardzie (ul. Fabryczna 18, ul. Kapliczna i ul. Różańcowa), Szklarach i Dębowinie.

 

 

***

5G już działa

 

Plus w poniedziałek, 11 maja, uruchomił pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Sieć 100 nadajników działa na obszarze 7 polskich miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Instalacja nadajników 5G zakończyła się w marcu na posiadan6ych przez operatora masztach, a w kwietniu były one testowane. Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. - Polska dołącza do państw przodujących w europejskim i światowym wyścigu technologicznym - zaznaczył Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Polkomtela, operatora sieci Plus.

 

Sieć 5G od T-Mobile jest dostępna w Warszawie i okolicach, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku, Opolu, Częstochowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Kielcach oraz na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Play zapowiedział, że do końca czerwca uruchomi 5G w 53 miastach i mniejszych miejscowościach, a już teraz w zasięgu 5G znajdują się m.in. Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Trójmiasto oraz Toruń. W Orange Polska sieć 5G ma być dostępna po komercyjnym uruchomieniu w wybranych lokalizacjach, najpóźniej w IV kwartale tego roku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE