Na jakim etapie jest dziś reaktywacja Kolei Sowiogórskiej?
- Na odcinek Bielawa - Srebrna Góra jest robiona dokumentacja. Odcinek kolei zębatej Srebrna Góra -Nowa Wieś Kłodzka został wpisany do rejestru zabytków, co w przyszłości umożliwi pozyskanie dofinansowania również ze środków na rewitalizację zabytków
Na które odcinki już weszły ekipy remontowe? Które odcinki będą remontowane w następnej kolejności? Jaki jest zakres prac?
- Na razie tylko dokumentacja. To pierwszy etap.
Kiedy, patrząc realnie znów pojedziemy pełną trasą Kolei Sowiogórskiej?
- Myślę, że to lata 2026-28. Najszybciej do Srebrnej Góry - na to jest szansa w latach 2024-25, ale cały odcinek do Radkowa to realnie 2026-28. Trudno jednak to prognozować w obecnej sytuacji gospodarczej, bo kryzys może wymusić przesunięcie tych planów.
Kolej Sowiogórska prowadziła z Dzierżoniowa przez Pieszyce, Bielawę, Srebrną Górę, Przełęcz Srebrną, Wolibórz, Słupiec do Ścinawki Średniej, miała 62 km długości. Na odcinku ze Srebrnej Góry do Woliborza miejscami zamontowana była dodatkowa szyna zębata (była konieczna do obsługi połączeń w latach 1900-1931, gdy działała Kolej Sowiogórska). To była jedyna kolej zębata pozostająca w dzisiejszych granicach Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.