reklama

Młodzi porządzą w powiecie ząbkowickim

Opublikowano:
Autor:

Młodzi porządzą w powiecie ząbkowickim - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wreszcie uczniowie szkół średnich będą mieli realny wpływ na to, co się dzieje w powiecie. Na dniach powstanie Młodzieżowa Rada Powiatu Ząbkowickiego.
reklama

Młodzieżowi radni będą doradzać dorosłym radnym. W czym im pomogą? - Młodzieżowa rada ma za cele opiniowanie uchwał dotyczących młodzieży - mówi przewodniczący rady powiatu Dariusz Marcinków. - Młodzieżowi radni mogą też wychodzić z wnioskami uchwałodawczymi dotyczącymi młodzieży w takich obszarach, jak: oświata, sport, turystyka - dodaje.

W skład rady będzie wchodzić 19 radnych, którzy wybiorą spośród siebie przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza. Mają oni reprezentować interesy środowiska młodzieżowego i m.in. przeciwdziałać zjawiskom patologicznym. 

Młodzieżowi radni będą mieli swojego opiekuna. Musi on mieć przynajmniej 25 lat i posiadać czynne prawo wyborcze do Rady Powiatu Ząbkowickiego. 

- Myślę, że jeszcze we wrześniu będą przeprowadzone wybory do młodzieżowej rady - mówi Dariusz Marcinków.

Kadencja rady będzie trwała 2 lata.

Wybiorą przedstawicieli
W skład rady mają wejść przedstawiciele publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych działających na terenie naszego powiatu. I tak:
* uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich wybiorą 4 radnych
* uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ziębicach wybiorą 4 radnych
* uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śląskich wybiorą 8 radnych
* uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie wybiorą 2 radnych
* uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Ząbkowicach Śląskich wybiorą 1 radnego
Żeby kandydować, trzeba mieć przynajmniej ocenę dobrą z zachowania. Żeby głosować, trzeba nie być zawieszonym.

 


Będą doradzać za darmo
Rada ma konsultować, doradzać i opiniować. Jednak w przeciwieństwie do dorosłych radnych - ci młodzieżowi nie otrzymają wynagrodzenia za swoją pracę. Jak czytamy w statucie: „Członkowie rady pracują społecznie”. 

 

Bez polityki!
Młodzieżowa Rada Powiatu Ząbkowickiego ma być organem apolitycznym. Jak czytamy w statucie: „Wszelkie próby politycznego oddziaływania na radnych są zabronione”.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama