W tym roku zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet programu o 100 tysięcy - z 300 do 400 tysięcy złotych. To reakcja na ogromne zainteresowanie i potwierdzenie, że wybrany przez nas kierunek wspierania lokalnych inicjatyw przynosi dobre efekty i sprzyja współpracy – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Od 2017 roku, kiedy wystartowała pierwsza edycja programu, Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył na ten cel już ponad 3,5 miliona złotych. Dzięki temu zrealizowano niemal 550 inicjatyw, w które zaangażowało się ponad 1700 mieszkanek i mieszkańców Dolnego Śląska.
Z roku na rok widać, że nawet najmniejsze pomysły mają realny wpływ na życie lokalnych społeczności. Dzięki grantom odbywają się m.in. warsztaty, organizowane są międzypokoleniowe pikniki i spotkania mieszkańców.
Jedno działanie uruchamia kolejne. Czasem zaczyna się od sąsiedzkiego pomysłu na wspólne święto, a kończy na trwałych relacjach i aktywności, która zostaje w społeczności na dłużej. Cieszy nas to, że Dolnoślązacy są tak zaangażowani, dlatego staramy się rozwijać sam program, żeby jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby lokalnych społeczności – mówi Maria Lewandowska-Mika, prezeska Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, która prowadzi program.
Program wspiera działania mieszczące się w jednej z wielu sfer pożytku publicznego – od edukacji, kultury i działań na rzecz dzieci, młodzieży czy seniorów, po ekologię, turystykę, promocję wolontariatu czy inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Tegoroczna edycja oferuje jeszcze więcej możliwości niż poprzednie. Nabór potrwa do 15 lipca, a lista rankingowa zostanie opublikowana do 22 sierpnia. Realizacja projektów zaplanowana jest na jesień – od 1 września do 30 listopada.
Do złożenia wniosku wystarczy grupa trzech pełnoletnich osób – nie trzeba mieć stowarzyszenia ani fundacji. Każdy projekt może otrzymać dotację w wysokości do 8 500 zł. Procedura aplikacyjna została uproszczona do minimum. Tak jak w poprzednich latach, program obejmuje pięć dolnośląskich okręgów: jeleniogórski, wałbrzyski, legnicki, wrocławski oraz miasto Wrocław.
Wnioski można składać wyłącznie przez elektroniczny generator dostępny na stronie: www.malegranty.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.