reklama
reklama

Masz dziecko? Dostaniesz pismo z ZUS

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Masz dziecko? Dostaniesz pismo z ZUS - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZUS wysyła pisma z informacją o nowym programie "Aktywny Rodzic". Wnioski o pieniądze z programu można będzie wysyłać do Zakład Ubezpieczeń Społecznych od października. Wcześniej ZUS wyśle pisma z informacją o nowym programie do osób, które już dostają wypłaty na dzieci.
reklama

Pismo z ZUS dostają te osoby, które już są beneficjentami programów dla rodzin takich jak np. dofinansowanie do żłobka czy rodzinny kapitał opiekuńczy. 

Chcemy z informacją o nowych programach dotrzeć bezpośrednio do rodziców, dlatego wysyłamy pisma zawierające wyjaśnienie jak skorzystać z nowego rodzaju wsparcia od ZUS – mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

1 października ruszy program "Aktywny Rodzic"

Program ma pomóc rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Dla pracujących rodziców przeznaczone jest świadczenie "aktywni rodzice w pracy ".  Jeśli dziecko uczęszcza do żłobka, to będzie na nie przysługiwać świadczenie "aktywnie w żłobku", które zastąpi dotychczasowe dofinansowanie żłobkowe z ZUS. Trzeci rodzaj wsparcia to świadczenie "aktywnie w domu", które zastąpi rodzinny kapitał opiekuńczy i obejmie także pierwsze dziecko – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

reklama

Zakład będzie wysyłać pisma do 13 sierpnia 2024 r. Będzie je można odebrać i przeczytać również na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Według rzeczniczki, pieniądze z programu Aktywny Rodzic przysługują zamieszkałym w Polsce obywatelom polskim, obywatelom UE/EFTA oraz Wielkiej Brytanii, pozostałym cudzoziemcom, o ile spełniają warunek legalnego pobytu w Polsce na podstawie karty pobytu z dostępem do rynku pracy albo na podstawie innego dokumentu potwierdzającego legalny pobyt i dostęp do rynku.

Nowością jest "Świadczenie aktywni rodzice w pracy". Przysługuje ono aktywnym zawodowo rodzicom lub opiekunom na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Pieniądze nie przysługują na dziecko, które uczęszcza do przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego lub jest pod opieką dziennego opiekuna. Kwota wypłaty to 1 500 lub 1 900 złotych miesięcznie, jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności – wyjaśnia Kowalska-Matis.

reklama

Wniosek o świadczenie może złożyć rodzic dziecka (matka albo ojciec), opiekun faktyczny, rodzic zastępczy oraz osoba prowadząca rodzinny dom dziecka.

Świadczenie aktywnie w żłobku przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Dotyczy dzieci, które uczęszczają do żłobka, klubu dziecięcego (znajdującego się w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych) lub są objęte opieką opiekuna dziennego (znajdującego się w wykazie opiekunów dziennych). Kwota świadczenia to 1500 złotych miesięcznie lub 1900 złotych miesięcznie, jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności. 

Świadczenie przysługuje do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3 lata, a gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – do końca roku szkolnego, w którym skończy 4 lata.

reklama

Świadczenie aktywnie w domu przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które skończyło 12 miesięcy, do ukończenia przez nie 35. miesiąca życia. Wniosek o świadczenie może złożyć rodzic dziecka (matka albo ojciec) oraz opiekun faktyczny. Świadczenie będzie wypłacane w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko, niezależnie od tego, czy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu nowaruda24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama