reklama

Łukasz Sikorski z nagrodą za współpracę z Niemcami

Opublikowano:
Autor:

Łukasz Sikorski z nagrodą za współpracę z Niemcami - Zdjęcie główne

Łukasz Sikorski laureatem nagrody Rotary Wratislavia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Strażak-ochotnik z Budzowa laureatem Niemiecko-Polskiej Nagrody Rotary Wratislavia pod patronatem honorowym prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.
reklama

Łukasz Sikorski dostał nagrodę w piątek, 27 maja w Starym Ratuszu we Wrocławiu.

- Wyróżnienie to stanowić będzie dodatkowy zastrzyk energii i będzie przyczynkiem do wzmożenia dalszej aktywności na rzecz współpracy polsko-niemieckiej - mówi nam strażak, a jednocześnie policjant i radny gminy Stoszowice.

Łukasz Sikorski to absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej, a obecnie student Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jest naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzowie włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, członkiem komisji do spraw działalności ratowniczej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, wiceprzewodniczącym do spraw uczelni służb państwowych Komisji Uczelni Mundurowych, a także Ambasadorem Europejskiego Urzędu Doboru Kadr. Już jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich Łukasz Sikorski aktywnie uczestniczył w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży.

 

Ćwiczą z niemieckimi strażakami

W 2015 r. druh Łukasz Sikorski zainicjował i do dzisiaj koordynuje współpracę międzynarodową obejmującą wspólne ćwiczenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej działających w gminie Stoszowice i strażaków niemieckich współpracujących z oddziałem Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego w Berlinie (Bundesanstalt Technisches Hilfswerk Ortsverband Berlin-Lichtenberg). Zainicjowany przez druha Łukasza Sikorskiego projekt wspólnych ćwiczeń strażaków ochotników z Polski, Niemiec a także z Czech, był kilkukrotnie nominowany do Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy Społeczne Floriany, jako jedna z trzech najlepszych inicjatyw społecznych w Polsce w kategorii współpraca zagraniczna.

 

Młodzi też wspólnie działają

- Dziełem druha Łukasza Sikorskiego jest też trwająca od wielu lat współpraca Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej w ramach Ochotniczej Straży Pożarnej w Budzowie z grupą młodych ratowników z Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego w Belinie (THW-Jugend) - mówią członkowie Kuratorium Niemiecko-Polskiej Nagrody Rotary Wratislavia. - Dzięki zainicjowanej przez druha Sikorskiego współpracy międzynarodowej adepci pożarnictwa z Budzowa i ich koledzy z Niemiec uczestniczą w wymianach, podczas których zdobywają wiedzę pożarniczo-ratowniczą, nawiązują kontakty i wymieniają doświadczenia - dodają.

Łukasz Sikorski otrzymał od Rotary Nagrodę Główną za rok 2022.

- Ta nagroda to także nagroda dla mojego całego zespołu, który tworzą niesamowici ludzie na których zawsze mogę liczyć - mówi Sikorski. - To właśnie dzięki nim pomimo trudności bycia społecznikiem spotykają mnie miłe chwile - dodaje.

Niemiecko-Polska Nagroda Rotary Wratislavia przyznawana jest osobom i instytucjom kultury szczególnie zasłużonym w promowaniu dialogu między Polakami i Niemcami. Przyznawaniem Nagrody zajmuje się Rotary Club Wrocław wspierany rotariańsko przez Komisję Dwustronną Niemcy-Polska. Nagroda ta została ufundowana przez Karla-Wolfganga Eschenburga z Bad Schwartau w Niemczech.

 

 

Za swoje dokonania organizacyjne Łukasz Sikorski był wielokrotnie wyróżniany. Prezydium Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przyznało mu Odznakę Wzorowy Strażak; Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczyło go natomiast Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Również strona niemiecka z uznaniem wyraża się o jego inicjatywach: za nadzwyczajne zaangażowanie w rozwój współpracy strażaków obu krajów, a poprzez to w dzieło zbliżania narodów polskiego i niemieckiego, Prezydent Federalnego Urzędu Służby Ratownictwa Technicznego przyznał mu Złotą Odznakę.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama