Do biura poselskiego Moniki Wielichowskiej wpłynął oficjalny apel gminy Ząbkowice Śląskie, który podkreśla konieczność przeprowadzenia remontu miejscowego dworca kolejowego. Z każdym rokiem obiekt wygląda coraz gorzej, co wpływa na estetykę i komfort podróżnych.
Liczba pasażerów rośnie
- Stale rosnąca liczba podróżnych korzystających z połączeń kolejowych, w tym z relacji Jelenia Góra–Kraków, boryka się z brakiem schludnego i estetycznego miejsca, w którym mogliby oczekiwać na połączenie – zauważyła poseł Wielichowska.
Podkreśliła, że gmina prowadzi liczne inwestycje poprawiające estetykę miasta, a remont dworca mógłby znacząco podnieść jego walory wizualne, wpisując się w te działania.
Poseł zwróciła się do ministra z konkretnymi pytaniami dotyczącymi planów inwestycyjnych PKP S.A. na nadchodzący rok:
"Czy PKP SA, nad którymi nadzór sprawuje Ministerstwo Infrastruktury, planuje w 2025 r. przystąpić do remontu budynku dworca PKP w Ząbkowicach Śląskich? Jaki jest zakres planowanych przez PKP SA inwestycji na terenie powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego?" – pytała Wielichowska.
Dworzec do analizy
W odpowiedzi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury, wyjaśnił, że nadzór właścicielski nad PKP S.A. sprawuje Minister Aktywów Państwowych.
- Dworzec Ząbkowice Śląskie nie był objęty analizami pod kątem włączenia do Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 – zaznaczył.
Dodał, że wymiana pasażerska w okresie 2017-2019 nie kwalifikowała tego dworca do obligatoryjnego objęcia programem, ani nie był on rekomendowany przez PKP S.A.
Podkreślił jednak, że lista dworców może zostać zaktualizowana w przypadku pojawienia się nowych przesłanek, takich jak znacząca poprawa oferty przewozowej czy deklaracje samorządu dotyczące zagospodarowania powierzchni dworca.
- Dworzec zostanie poddany ponownym analizom pod kątem włączenia do Programu, zwłaszcza w kontekście rosnącego ruchu pasażerskiego – zapewnił Malepszak.
Dworce czekają
Na liście inwestycyjnej w ramach planowanego programu znajdują się inne dworce w regionie m.in. Bardo Przyłęk i Kamieniec Ząbkowicki, które są objęte listą dodatkową, a także Bardo Śląskie, Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda, Strzegom oraz Świdnica Przedmieście, w ramach listy podstawowej.
Przedstawiciel rządu podkreślił że Program Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 zakłada realizację tych inwestycji w okresie od 2024 do 2030 roku, z możliwością rozszerzenia w przypadku pozyskania dodatkowego finansowania.
Choć obecnie dworzec w Ząbkowicach Śląskich nie znajduje się na oficjalnej liście inwestycji, jego przyszłość zależy od rozwoju sytuacji i deklaracji samorządu. Wielichowska podkreśla, że "remont tego obiektu to ważny krok w kierunku poprawy jakości usług kolejowych i wizualnego wizerunku miasta". Odpowiedź ministra wskazuje, że temat jest nadal analizowany i możliwa jest jego przyszła realizacja, gdy pojawią się odpowiednie przesłanki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.