reklama

Krzysztof Żegański - burmistrz Barda świętuje 15 lat swojej pracy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: FB/Krzysztof Żegański

Krzysztof Żegański - burmistrz Barda świętuje 15 lat swojej pracy - Zdjęcie główne

Decyzją Prezydenta RP nadano Burmistrzowi Srebrny Krzyż Zasługi. | foto FB/Krzysztof Żegański

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co udało się zrobić w mieście i gminie Bardo przez ostatnich 15 lat?
reklama

Krzysztof Żegański obchodzi 15-lecie sprawowania funkcji burmistrza Barda. To właśnie dlatego postanowił podsumować, to co przez ten czas udało mu się zrobić w mieście i gminie Bardo.
 
 
- Właśnie mija 15 lat od kiedy po raz pierwszy, dzięki Państwa głosom objąłem zaszczytną dla mnie funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Bardo. Piętnastolecie to niezwykle długi okres czasu, który z pełnym przekonaniem mogę określić mianem najważniejszego i najwspanialszego w swoim życiu zawodowym. Jak Państwo doskonale wiecie jestem rodowitym mieszkańcem Barda i sprawy naszej gminy od zawsze są mi bardzo bliskie. Praca na rzecz naszej lokalnej społeczności zawsze dawała mi wiele satysfakcji. Obejmując stanowisko burmistrza byłem przekonany, że uda się zrealizować wiele planów i zamierzeń, ponieważ posiadamy do tego wszelki potencjał, środki i zasoby. Nie myliłem się. Lista zmian, jakie od tego momentu zaszły w naszej społeczności jest naprawdę długa, ale o tym później. Na wstępie chciałbym wyrazić Państwu swoją ogromną wdzięczność za zaufanie i realne wsparcie jakiego udzieliliście mi Państwo w trakcie wszystkich czterech kadencji - napisał burmistrz.
- Piastowanie funkcji burmistrza to niełatwa służba, wielokrotnie naznaczona podejmowaniem trudnych, często niepopularnych decyzji, wyrzeczeń i ciągłej walki o lepsze jutro. Jednak satysfakcja z pokonywanych trudności jest warta poświęceń, jakie wiążą się z pełnieniem tej funkcji - dodał.
 
Jakie zmiany zaszły w gminie Bardo przez 15 ostatnich lat?
 
* Budowa kanalizacji sanitarnej w Bardzie i Przyłęku wraz z oczyszczalniami ścieków i przydomowymi oczyszczalniami ścieków w pozostałych miejscowościach gminy. W przyszłym roku gmina zakończy budowę wodociągu w sołectwach Janowiec i Opolnica, co spowoduje, że niemal wszyscy mieszkańcy gminy będą mogli korzystać z wody pochodzącej z tej oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji.
* Wykonano rekultywację składowiska odpadów w Potworowie, co było niezwykle istotne dla mieszkańców sołectwa, a przy tym również dla ochrony środowiska.
* W trakcie piętnastu ostatnich lat powstało wiele nowych, istotnych dla mieszkańców gminy inwestycji, jak chociażby: szkoła w Przyłęku, świetlice w Janowcu i Dębowinie, Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego w Opolnicy, korty tenisowe, boiska wielofunkcyjne w Bardzie i Przyłęku, szatnia sportowa w Bardzie, a ponadto udało się rozbudować garaż OSP w Brzeźnicy.
* Gmina przystąpiła do termomodernizacji budynku szkoły w Bardzie, bardzkiego ratusza, budynku przy ul. Krakowskiej oraz gruntownego remontu budynku Zakładu Komunalnego. Wymienione zostało pokrycie dachowe na CKiB. Gmina partycypowała również w rewitalizacji zabytkowych kamienic zlokalizowanych w Bardzie. Na ukończeniu jest również gruntowny remont budynku po przedszkolu, który już w przyszłym roku będzie pełnił funkcję Centrum Seniora.
*Istotnym dla mieszkańców gminy projektem była możliwość wymiany źródeł energii i ciepła dofinansowana ze środków pochodzących z UE. Dzięki temu zadaniu na terenie gminy powstało 237 instalacji mających na celu poprawę jakości powietrza.
*Ostatnie lata to liczne inwestycje w bezpieczeństwo w zakresie remontów dróg gminnych i partycypacji w kosztach remontów dróg powiatowych zlokalizowanych na terenie naszej gminy. Wykonano remonty dróg zlokalizowanych na ul. Krakowskiej, Spacerowej, 1 Maja, ul. Grunwaldzkiej, ul. Lipowej, ul. Głównej, Kolejowej i Pl. Wolności, ul. Męki Pańskiej i Polnej. Modernizacji uległ łącznik ul. Głównej z Rynkiem. Trwa przebudowa ul. Głównej i ul. Noworudzkiej oraz ul. Jagiellońskiej, Mickiewicza i ul. Kościuszki. Wykonane zostały remontu dróg gminnych w Opolnicy i Grochowej. Zmienił się także bardzki rynek, który także przeszedł gruntowną rewitalizację. W trakcie remontów wszystkich wyżej wskazanych ulic wymianie uległa cała infrastruktura towarzysząca m.in. chodniki, sieci kanalizacyjne oraz oświetlenie uliczne.
*Co roku w gminie wykonywane są modernizacje dróg transportu rolnego, dróg wewnętrznych, chodników dla pieszych i inwestujemy w nowe oświetlenie uliczne na terenie całej gminy.
*Oddano do użytku w pełni uzbrojoną strefę aktywności ekonomicznej tuż nad miastem w okolicach Hotelu Bardo, gdzie już w przyszłym roku powstanie Centrum Turystki Aktywnej i infrastruktura okołoturystyczna, będąca uzupełnieniem istniejącej oferty wypoczynku w naszej gminie.
* Gmina uzyskała finansowanie zadania mającego na celu budowę drogi dojazdowej do nowych terenów aktywizacji ekonomicznej, zlokalizowanych w Przyłęku.
*Dzięki zaangażowaniu zewnętrznych środków finansowych w Bardzie powstały trasy rowerowe typu singletrack, które obecnie oferują sympatykom dwóch kółek przeszło 40 km tras.
 
* Dobra współpraca z bardzką parafią pozwoliła na rewitalizację zabytkowych organów. Co z kolei przyczyniło się do uatrakcyjnienia oferty kulturalnej naszej gminy w zakresie organizacji koncertów organowych. Dzięki temu w Bardzie odbywają się liczne koncerty organowe i nie tylko w ramach takich wydarzeń jak: Bardzkie Lato Organowe, Wratislavia Cantans, Dolnośląski Festiwal Muzyczny. Wszystkie te wydarzenia na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych gminy i regionu. To za sprawą tak ważnych wydarzeń w Bardzie stale koncertuje najważniejszy zespół folklorystyczny w kraju, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
*W ramach działań kulturalnych powstały dwa, bardzo aktywne w gminie i regionie zespoły Wiolinek i Przełomiacy, które już niejednokrotnie zostały nagrodzone na krajowych i zagranicznych przeglądach muzycznych.
 
*Gmina otrzymała dofinansowanie na rewitalizację zabytkowego mostu kamiennego w obrębie bardzkiej starówki oraz wykonanie jego iluminacji świetlnej. Zadanie zrealizowane zostanie już w przyszłym roku. Będzie stanowić ważny element wizerunkowy miasta, co z pewnością wpłynie na jego atrakcyjność turystyczną.
 
 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama