reklama

Mutacja koronawirusa w Nachodzie

Opublikowano:
Autor:

Mutacja koronawirusa w Nachodzie - Zdjęcie główne

Do szpitala z zapaleniem płuc spowodowanym koronawirusem trafił burmistrz Nachodu, Jan Birke

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Koronawirus Czesi odnotowują wysoki wzrost zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Czy dotrze ona do powiatu ząbkowickiego?
reklama

 

Coraz trudniejsza sytuacja epidemiologiczna u naszych południowych sąsiadów. Czesi odnotowują wysoki wzrost zakażeń brytyjską odmianą koronawirusa. Najgorsze, że ta mutacja szaleje w przygraniczym Nachodzie Od tygodnia czeskie służby sanitarne odnotowują wysoki przyrost nowych dobowych zakażeń – ponad 10 tys. przypadków dziennie. W dużej mierze odpowiada za to brytyjska mutacja koronawirusa. Duże ogniska tej odmiany wirusa stwierdzono w graniczącym z powiatem kłodzkim Nachodzie i Trutovie. Szpitale w Nachodzie i Hradec Kralowe są wypełnione po brzegi chorymi. W ubiegłym tygodniu do szpitala z zapaleniem płuc spowodowanym koronawirusem trafił burmistrz Nachodu, Jan Birke. Minister zdrowia, Adam Niedzielski, nie wyklucza całkowitego zamknięcia granic z Czechami.

Brytyjska odmiana koronawirusa jest bardziej zaraźliwa (eksperci szacują, że o około 40-80 proc.). 21 stycznia okryto w Polsce pierwszy przypadek zarażenia brytyjską odmianą koronawirusa. Zidentyfikowało go u chorego z Małopolski. Nie ma dowodów, że ta odmiana wirusa jest bardziej śmiertelna. W brytyjskiej mutacji chorzy częściej skarżą się na takie objawy jak: ból głowy, kaszel, zmęczenie, bóle mięśni i gardła, gorącz- kę. Mniej osób z tą odmianą natomiast traciło zmysł węchu i smaku. Brytyjski wariant koronawirusa jest transmitowany dokładnie w ten sam sposób, czyli drogą kropelkową. Krople aerozolu zawierające patogen mogą być emitowane przez zakażonych m.in. podczas kaszlu, kichania, wraz ze śliną. Aby uniknąć zakażenia, musimy stosować te same środki zapobiegawcze, co dotychczas - zalecane jest noszenie maseczek, zachowywanie dystansu, unikanie dużych skupisk ludzi i częste mycie rąk.

Stan wyjątkowy

U naszych sąsiadów, stan wyjątkowy z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej wprowadzono od 5 lutego. Od tego dnia zaczęły obowiązywać nowe zasady wjazdu/wyjazdu na/z terytorium Czech. Podróżni z Polski (kraju czerwonego tj. sklasyfikowanego jako o wysokim ryzyku zakażenia COVID-19) mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, czyli: do pracy, na leczenie, czy z powodów rodzinnych, o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób, przyjazd do Czech na okres powyżej 12 godzin wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego nie później niż do 24 godzin przed wjazdem, a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu w Czechach do 5 dni od wjazdu.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama