reklama

Kamieniec Ząbkowicki. Zarobią na Słońcu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Kamieniec Ząbkowicki. Zarobią na Słońcu - Zdjęcie główne

Kamieniec Ząbkowicki: - Będziemy gminą samowystarczalną energetycznie - mówi burmistrz Czerniec | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kamieniec Ząbkowicki buduje ogromną instalację fotowoltaiczną i będzie hurtowo sprzedawać energię. Burmistrz liczy na 2 mln. zł rocznie przychodów do budżetu ze sprzedaży prądu.
reklama

Kamieniec Ząbkowicki. Jeszcze przed upływem tej kadencji ma zostać wybudowana gminna instalacja fotowoltaiczna o mocy docelowej sięgającej 5 MW. - Myślę, że będzie gotowa do połowy przyszłego roku - mówi nam burmistrz Marcin Czerniec.

Instalacja będzie zlokalizowana w granicach administracyjnych miasta, w kierunku Suszki. - Mamy już gotową dokumentację techniczną wraz z pozwoleniem na budowę dla tego zadania. Dzięki realizacji tego projektu staniemy się gminą samowystarczalną energetycznie! - cieszy się Czerniec.

- Pokrywając wszystkie nasze potrzeby w zakresie energii, będziemy mogli sprzedawać w trybie hurtowym energię, co rocznie pozwoli nam uzyskiwać dodatkowe przychody do budżetu gminy rzędu 2 mln. zł rocznie. Z tych środków planujemy wdrożenie kolejnych programów prospołecznych związanych między innymi z dopłatami dla najbardziej potrzebujących mieszkańców do zużywanej w gospodarstwach domowych energii elektrycznej, która jak każdy widzidrożeje - dodaje.

Ile ta instalacja będzie kosztować?

- Cena będzie znana po przetargu, szacunki kwot przyjęte do wniosku to 15 mln. zł, na taką kwotę gmina otrzymała dofinansowanie - mówi nam burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego. - To dofinansowanie na poziomie 95%, więc wkład własny gminy to teoretycznie 5%. Jednak udało nam się pozyskać kolejne 5 mln. zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dzierżoniowsko-kłodzko-ząbkowickich, które też będzie stanowiło wkład dodatkowy do tego przedsięwzięcia - dodaje.

Kamieniec ma się stać gminą samodzielną energetycznie. W tej chwili samorząd wydaje ponad pół miliona złotych na prąd. Za rok zacznie go sprzedawać. - To bardzo ważne zadanie, cieszę się bardzo, że udało nam się pozyskać takie środki, bo gwarantują one stabilne wpływy do budżetu - mówi Czerniec.

Farma powstanie na działce o pow. prawie 5 ha na dawnych terenach przemysłowych. Oprócz samej instalacji, będzie tam też  infrastruktura, jak magazyn energii - specjalne systemy, które umożliwiają zmagazynowanie energii wyprodukowanej w dzień i wykorzystywania jej w nocy. To takie wielkie akumulatory. 

- Najubożsi mieszkańcy dostaną dopłaty do energii. Chcemy stworzyć taki program, jak dopłata do pieców czy dopłata do  przydomowych oczyszczalni ścieków - mówi burmistrz Czerniec.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama