reklama

Kamieniec Ząbk. Pałac pomnikiem historii

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marcin Czerniec

Kamieniec Ząbk. Pałac pomnikiem historii - Zdjęcie główne

foto Marcin Czerniec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Status Pomnika Historii dla kompleksu pałacowo-parkowego wprowadza miasto i całą gminę w kolejne rozdziały w naszych dziejach i otwiera nowe możliwości, w tym finansowe, w wielu wymiarach związanych z rewitalizacją pałacu i parku oraz promocją Kamieńca Ząbkowickiego - mówi burmistrz Marcin Czerniec.
reklama

Pałac Marianny Orańskiej pomnikiem historii został we wtorek, 19 marca. Tego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie uznania za Pomnik Historii kompleksu pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Czytamy tam między innymi: „Uznaje się za pomnik historii „Kamieniec Ząbkowicki - zespół architektoniczno-krajobrazowy”, położony w Kamieńcu Ząbkowickim, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim. Celem ochrony pomnika historii jest zachowanie, ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe oraz walory przestrzenne i krajobrazowe, unikatowego pod względem skali założenia architektoniczno-krajobrazowego łączącego dziewiętnastowieczny zespół pałacowo-parkowy z zabudowaniami dawnego opactwa cystersów, w myśl założeń ideowych, kompozycyjnych i ekspozycyjnych epoki romantyzmu”.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Pomniki Historii, oprócz znaczenia dla polskiego dziedzictwa kulturalnego, powinny wyróżniać się m.in. znaczeniem ponadregionalnym, dużymi wartościami historycznymi, naukowymi i artystycznymi, być utrwalone w świadomości społecznej i stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. Do tego prestiżowego grona mogą dołączać krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, dzieła architektury i budownictwa oraz ich zespoły, dzieła budownictwa obronnego, zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne bądź związane z działalnością wybitnych osobistości lub instytucji oraz zabytki archeologiczne. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się, coraz pełniej odzwierciedlając bogactwo form i różnorodność polskich zabytków.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama