reklama

Kamieniec Ząbk. Budowa zbiornika wodnego zaplanowana

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: RZGW we Wrocławiu

Kamieniec Ząbk. Budowa zbiornika wodnego zaplanowana - Zdjęcie główne

Wizja terenowa | foto RZGW we Wrocławiu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za nami ważne spotkania dotyczące koncepcji budowy zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki na rzece Nysie Kłodzkiej. To będzie nie tylko zbiornik przeciwpowodziowy, ale też rekreacyjny i z… elektrownią wodną.
reklama

Zbiornik Kamieniec ma powstrzymać ewentualną powódź. Koncepcja jego budowy narodziła się jeszcze w latach 70. XX w. Potrzebę jego powstania potwierdziły skutki Powodzi Tysiąclecia w 1997 r. Szefostwo Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły twierdzi, że zbiornik Kamieniec Ząbkowicki pozwoli na znaczne zwiększenie pojemności retencyjnej oraz powiększenie rezerwy powodziowej kaskady istniejących już czterech zbiorników - Topola, Kozielno, Otmuchów i Nysa - jak również na przyczynienie się do złagodzenia fali powodziowej na rzekach Odrze i Nysie Kłodzkiej.

W poniedziałek i wtorek, 15 i 16 kwietnia, odbyły się obrady, w których wzięli udział przedstawiciele dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz przedstawiciele Banku Światowego i dyrekcji Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Spotkania dotyczyły planu budowy zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki w ramach przygotowywanego Projektu Budowa Odporności na Zmiany Klimatu w Gospodarce Wodnej. Ujęcie inwestycji w tym projekcie zapewni jej finansowanie.

Główną funkcją zbiornika będzie poprawa ochrony przeciwpowodziowej w rejonie Kamieńca na Nysie Kłodzkiej oraz poniżej.

Specjaliści zapewniają, że inwestycja odbędzie się z zachowaniem ciągłości morfologicznej koryta rzeki, która zostanie zapewniona poprzez budowę przepławki dla ryb dwuśrodowiskowych. Prócz przeznaczenia przeciwpowodziowego, obiekt zabezpieczy również okoliczne tereny oraz dolinę Nysy Kłodzkiej przed skutkami suszy dzięki wyrównaniu w rzece niskich przepływów.

Budowla ma stworzyć też dogodne warunki do rekreacji wodnej i turystyki. Przewiduje się również funkcję energetyczną zbiornika i produkcję zielonej energii elektrycznej. Hydroelektrownie są najefektywniejszym źródłem energii odnawialnej na świecie. Energia wytwarzana przez elektrownie wodne jest kilkukrotnie tańsza niż w przypadku wykorzystywania paliw kopalnych. Powoduje niską emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń atmosferycznych, co przyczynia się do ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Roczna produkcja energii w elektrowni wodnej zbiornika Kamieniec Ząbkowicki wynosić będzie ok. 5 GWh.

Budowa zbiornika Kamieniec Ząbkowicki wymagać będzie postawienia m.in. zapory czołowej, budowli zrzutowej, kanału zrzutowego, elektrowni wodnej, przepławki dla ryb, zapory bocznej Przyłęk i Dzbanów, polderów Przyłęk i Dzbanów, kanału potoku Studew, jak również budynków administracyjno-warsztatowych czy infrastruktury drogowej, mostowej, energetycznej, technicznej oraz wodno-kanalizacyjnej.

Przewidywany termin pozyskania dokumentacji oraz niezbędnych zgód i pozwoleń na budowę to 2026 rok. Roboty budowlane zaplanowano na lata 2027-2030.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama