W Niemczech mniejszą wagę przywiązuje się do przygotowania tego święta. Powszechne jest zatrudnianie firm sprzątających i dekorujących nagrobki bliskich zmarłych. Ze względów na różnorodność wyznań, dominują tam dwa wyznania, katolickie oraz protestanckie, zróżnicowany jest sposób okazywania pamięci o zmarłych. Najbardziej widoczne obchody odbywają się w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Kraju Saary, Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. W pozostałych landach święto zmarłych nie jest aż tak ważne dla mieszkańców.
W Norwegii Wszystkich Świętych obchodzi głównie Polonia. Norwegowie nie przywiązują zbytniej uwagi do tego święta, próżno w tym czasie szukać masowych wizyt na cmentarzu.
W Austrii, podobnie jak w Polsce, ludzie przystrajają groby oraz odwiedzają bliskich zmarłych na cmentarzach. Nekropolie to także miejsce modlitw i procesji. Obowiązkowe jest również poświęcanie nagrobków.
W Holandii to dzień wolny od pracy. Holendrzy nie są zbytnio religijni, oraz nie przywiązują większej wagi do rozmyślań co będzie po śmierci. Celebrują dzień dzisiejszy. Jednak mała część Holendrów wyznania katolickiego celebruje to święto, podobnie do tego, jak obchodzimy je w Polsce.
Meksykańskie Święto Zmarłych ma charakter radosny i jest festiwalem pełnym barw, muzyki, tańca i turpistycznych elementów. Jest to bardzo ważny element kultury i wbrew pozorom jest traktowane bardzo poważne. Śmierć jest nieodłącznym elementem życia i tak właśnie jest tam odbierana. Według mieszkańców Meksyku nie umierasz, dopóki żyjesz we wspomnieniach bliskich. Na cmentarzach w listopadzie jest bardzo tłoczno i wesoło, panuje rodzinna atmosfera, która jest kluczowa. Meksykanie bowiem wierzą, że w tym czasie dusze ich bliskich zmarłych powracają, aby spędzić trochę czasu razem i nacieszyć się swoją obecnością.
Każda kultura niesie inne przeżywanie rozłąki z najbliższymi. Mianownikiem, który nas łączy jest na pewno tęsknota, za osobą która odeszła.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.