reklama

Góry Stołowe. Zwiedzaj po godzinach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PNGS

Góry Stołowe. Zwiedzaj po godzinach - Zdjęcie główne

Takie tłumy w naszych górach były latem ubiegłego roku | foto PNGS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych apelują do turystów o zmianę godzin zwiedzania
reklama

 

Góry Stołowe. Podczas długiego weekendu trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i Błędnych skałach są czynne w godzinach 9.00-19.00.  Wjazd na Górny Parking przy Błędnych Skałach jest możliwy od godziny 9.00 do 18.00. Z uwagi na przewidywany wzmożony ruch turystyczny pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych proszą turystów o zaplanowanie zwiedzania w godzinach poza szczytowych: 9.00-10.00 oraz 13.00-18.00. Sezon turystyczny w naszych górach rozpoczął się 28 kwietnia. Był opóźniony ze względu na trudne warunki meteorologiczne.

Krótka historia Gór Stołowych

Historia Gór Stołowych jest ściśle związana z historią Ziemi Kłodzkiej. Przez obszary sąsiadujące z Górami Stołowymi już w starożytności przechodziły szlaki handlowe, wzdłuż których powstawały osady. Pierwsze wzmianki o wsiach w regionie pochodzą z czternastego wieku. Szlaków handlowych strzegły wtedy warowne grody, takie jak Zamek Homole, Náchod, Radków i Ratno. Zaczęły się wtedy wykształcać jednostki, które nazwano Państewko Homolskie (Duszniki, Lewin Kłodzki i okoliczne wsie), Broumowszczyzna i Państewko Náchodskie.  Po wojnie trzydziestoletniej, Ziemia Kłodzka potrzebowała kolejnego wieku na odbudowę. Niestety po czasie znów poniosła spore straty w wyniku wojen śląskich, po których została włączona do Prus. W tym okresie do ziemi kłodzkiej została włączona Kudowa z okolicą. W dziewiętnastym wieku w Górach Stołowych rozpoczął się rozwój turystyki, któremu sprzyjała budowa nowych traktów komunikacyjnych. W czasie II wojny światowej na terenie Gór Stołowych nie prowadzono działań wojennych. Teren został włączony do Polski po kapitulacji III Rzeszy, jednak do Kudowy Zdroju i jej okolic rościli sobie pretensje również Czesi, którzy wkroczyli na terytorium ziemi kłodzkiej, by odebrać ją siłą. Po wojnie na ten obszar przesiedlono Polaków.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama