Góry Stołowe. Podczas długiego weekendu trasy turystyczne na Szczelińcu Wielkim i Błędnych skałach są czynne w godzinach 9.00-19.00. Wjazd na Górny Parking przy Błędnych Skałach jest możliwy od godziny 9.00 do 18.00. Z uwagi na przewidywany wzmożony ruch turystyczny pracownicy Parku Narodowego Gór Stołowych proszą turystów o zaplanowanie zwiedzania w godzinach poza szczytowych: 9.00-10.00 oraz 13.00-18.00. Sezon turystyczny w naszych górach rozpoczął się 28 kwietnia. Był opóźniony ze względu na trudne warunki meteorologiczne.
Krótka historia Gór Stołowych
Historia Gór Stołowych jest ściśle związana z historią Ziemi Kłodzkiej. Przez obszary sąsiadujące z Górami Stołowymi już w starożytności przechodziły szlaki handlowe, wzdłuż których powstawały osady. Pierwsze wzmianki o wsiach w regionie pochodzą z czternastego wieku. Szlaków handlowych strzegły wtedy warowne grody, takie jak Zamek Homole, Náchod, Radków i Ratno. Zaczęły się wtedy wykształcać jednostki, które nazwano Państewko Homolskie (Duszniki, Lewin Kłodzki i okoliczne wsie), Broumowszczyzna i Państewko Náchodskie. Po wojnie trzydziestoletniej, Ziemia Kłodzka potrzebowała kolejnego wieku na odbudowę. Niestety po czasie znów poniosła spore straty w wyniku wojen śląskich, po których została włączona do Prus. W tym okresie do ziemi kłodzkiej została włączona Kudowa z okolicą. W dziewiętnastym wieku w Górach Stołowych rozpoczął się rozwój turystyki, któremu sprzyjała budowa nowych traktów komunikacyjnych. W czasie II wojny światowej na terenie Gór Stołowych nie prowadzono działań wojennych. Teren został włączony do Polski po kapitulacji III Rzeszy, jednak do Kudowy Zdroju i jej okolic rościli sobie pretensje również Czesi, którzy wkroczyli na terytorium ziemi kłodzkiej, by odebrać ją siłą. Po wojnie na ten obszar przesiedlono Polaków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.