reklama

Gmina Ząbkowice Śląskie. Dzień Sołtysa

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDniem i nocą są na posterunku. Mieszkańcy zwracają się do nich z przeróżnymi sprawami. A sołtysi zawsze są pomocni.
reklama

Na sobotę, 11 marca przypada święto ludzi uznawanych za liderów polskich wsi - Dzień Sołtysa. Czym zwykle zajmuje się sołtys?

- Podstawowym zadaniem sołtysa jest służenie mieszkańcom - mówi Robert Kinasz, sołtys Kluczowej.

- Najważniejsze zadanie sołtysa to dobra współpraca z mieszkańcami - twierdzi Halina Bocan, sołtys Żdanowa.

- Główne zadanie sołtysa to jednoczenie i mobilizowanie ludzi do wspólnego działania - mówi Aleksander Paw, sołtys wsi Grochowiska.

- Sołtysowanie to jest praca na cały etat, a nawet więcej. To już nie tylko zbieranie podatków. Ja ciągle myślę o wiosce - dodaje Halina Bocan.

Zdarza się, że do sołtysa przychodzą lub dzwonią mieszkańcy z przeróżnymi sprawami.

- Kotek na drzewie, młody łabędź, który zaplątał się w żyłkę na naszym stawie w Grodziszczu... - opowiada Piotr Sawicki, sołtys Grodziszcza. - Nie miałem interwencji, która by mnie szczególnie zaskoczyła, może z racji tego, że trochę lat już mam, biorę życie bardziej na trzeźwo - dodaje.

- Czasem zimą ktoś zadzwoni, że utknął w zaspie - mówi Aleksander Paw. - Jeżeli nie mogę sam pomóc, to szukam pomocy u sąsiadów - dodaje.

- Sołtys to taka pierwsza pomoc na wsi - mówi Piotr Rogowski, sołtys Tarnowa. - Piesek na chodniku narobi i też dzwonią. Gałąź wisi nad drogą, dzwonią do sołtysa. A ja do odpowiednich służb - dodaje.

Sołtysi też organizują większe przedsięwzięcia.

- Jak zostałam sołtysem, to powstało u nas Koło Gospodyń Wiejskich - przypomina Halina Bocan. - Moje ważne i duże nietypowe przedsięwzięcie to budowa wiaty rekreacyjnej na boisku, aby wyciągnąć mieszkańców z domu - dodaje.

Założyć KGW pomógł też Piotr Sawicki. I sam jest jego członkiem.

Sołtys jest wybierany przez zebranie wiejskie. Jego działalność wspiera rada sołecka. Sołtys reprezentuje sołectwo na zewnątrz. Zwołuje zebranie wiejskie, i w tym celu rozwiesza ogłoszenia o zebraniu wiejskim w miejscu i terminie określonym w statucie sołectwa. Realizuje uchwały rady gminy dotyczące sołectwa, a także umożliwia zapoznanie się z uchwałami rady jak najszerszemu kręgowi mieszkańców sołectwa. Dokonuje poboru podatków rolnego i leśnego jako inkasent.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama