reklama

Gmina Kamieniec Ząbkowicki. Zbiornik o pow. 1 tys. ha, tama o długości 3,6 km

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Kamieniec Ząbkowicki

Gmina Kamieniec Ząbkowicki. Zbiornik o pow. 1 tys. ha, tama o długości 3,6 km - Zdjęcie główne

W sierpniu 2021 r. premier Mateusz Morawiecki i minister Michał Dworczyk gościli na terenie, gdzie powstać ma zbiornik Kamieniec Ząbkowicki | foto UM Kamieniec Ząbkowicki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Budowa zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki na rzece Nysie Kłodzkiej coraz bliżej.
reklama

Rządowy projekt ustawy o rewitalizacji rzeki Odry przeszedł przez Sejm i teraz czeka na rozpatrzenie w Senacie. To oznacza, że w niedługim czasie (jeśli ustawę podpisze Prezydent RP) ten akt prawa wejdzie w życie. W ustawie jako zadanie wpisano między innymi budowę zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki na rzece Nysie Kłodzkiej - mówi burmistrz Kamieńca Marcin Czerniec.

Jest też gotowy projekt uchwały rady ministrów, który określa kierunki inwestycji, jakie będą realizowane w ramach programu pod nazwą „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”.

Wymieniono tam budowę zbiornika wodnego Kamieniec Ząbkowicki na Nysie Kłodzkiej jako obiektu wielofunkcyjnego - cieszy się Czerniec.

Zbiornik ma służyć ochronie przeciwpowodziowej i produkcji energii elektrycznej o rocznej mocy 11,3 GW. W ustawie wpisano także budowę sieci kanalizacji sanitarnej w całej aglomeracji Kamieniec Ząbkowicki, co oznacza pełne pokrycie tą siecią obszaru gminy. Uchwała ma być przyjęta nie później niż w IV kwartale 2023 r.

Zbiornik, który ma powstać do 2029 r. to 1000 ha lustra wody na długości prawie 5 km i szerokości ponad 2 km. Tama od wzniesienia Suszka do wzniesienia Ożary będzie mieć 3,6 km długości, a jej wysokość wyniesie 18 m. Zbiornik w większości znajdzie się na obszarze gminy Kamieniec Ząbkowicki i częściowo na terenie sąsiedniej gminy Bardo.

Ta strategicznie ważna inwestycja, na którą mieszkańcy naszej gminy, ale i terenów okolicznych czekają od czasu Powodzi Tysiąclecia, tym razem jest bliżej niż kiedykolwiek dotąd - podkreśla Czerniec.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama