Dziś Światowy Dzień Seniora

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Dziś Światowy Dzień Seniora - Zdjęcie główne

Ząbkowicki sanepid przypomina zasady dla starszych w związku z epidemią. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzień seniora obchodzony w październiku, organizowany jest w całej Polsce, zarówno w miastach, jak i na wsiach - przypominają pracownicy Powiatowej stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ząbkowicach Śląskich.

Według danych demograficznych do 2050 r. liczba osób powyżej 60 roku życia wzrośnie do prawie 2 mld. Od dłuższego czasu zauważalny jest demograficzny proces starzenia się społeczeństwa, a za kilkadziesiąt lat Polska będzie jednym z „najstarszych” narodów w Europie. W ostatnich czasach zmienia się na lepsze wizerunek samego seniora. Dziś starość przestaje oznaczać zniedołężnienie, a staje się kolejnym etapem życia, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zamierzenia oraz rozwijać własne zainteresowania. Coraz częściej seniorzy poszukują nowych form aktywności i zaczynają uczęszczać do Klubów Seniora, Uniwersytetów III Wieku, do lokalnych stowarzyszeń lub pracują jako wolontariusze. Osoby starsze chcą zdobywać nową wiedzę i  poszukiwać nowych metod rozwoju. Dziś potrafią oni obsługiwać komputery, wstawiać posty w serwisach społecznościowych, regularnie uprawiają sport i  często żyją aktywniej i ciekawiej niż młodsze pokolenie. 

 

Seniorzy z uwagi na bogate doświadczenia zawodowe oraz życiowe, odgrywają  istotną rolę w społeczeństwie stanowiąc znaczny potencjał na rynku pracy, jak również poprzez wspieranie w rozwoju osobistym, rodzinnym i  zawodowym młodszych pokoleń.

 

Aby nasi seniorzy mogli w pełni korzystać ze swojego potencjału wiedzy i  doświadczenia ważne jest zachowanie dobrego stanu zdrowia. Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ząbkowicach Śl. podkreśla, że zdrowie jest najlepszym prezentem jaki możemy sobie i bliskim podarować, a  w  celu jego zapewnienia  wskazane są odpowiednie działania, takie jak prawidłowe odżywianie, aktywność sportowa, czy bezpieczne - higieniczne zachowania. Dzięki takim praktykom, osoby starsze będą mogły dłużej cieszyć się dobrym samopoczuciem, zdrowiem i sprawnością.

 

Szczególnie w dobie panującej epidemii wywołanej przez koronawirusa COVID-19, w celu ochrony zdrowia własnego i bliskich, pamiętajmy o  dostosowaniu się do wymagań jakie określone są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 1356 z późn.zm.), oraz wytycznych Ministra Zdrowa i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Podstawowe zasady określone w załączonej poniżej ulotce autoryzowane są przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE