reklama
reklama

Dziś 15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/Ihor Hutsul

Dziś 15 kwietnia - Światowy Dzień Sztuki - Zdjęcie główne

foto Facebook/Ihor Hutsul

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościSztuka nie zna granic. Ale Polska – nasz kraj o duszy pełnej kontrastów – pokazała światu, że nawet z popiołów może narodzić się piękno, które porusza serca na całym globie. Dziś, w Światowy Dzień Sztuki, nie sposób nie oddać hołdu tym wszystkim polskim twórcom, którzy nie tylko zapisali się złotymi zgłoskami w historii, ale i nadal, każdego dnia, udowadniają, że polska sztuka ma swoją duszę, głos i niezachwianą siłę wyrazu.
reklama

Od Matejki po Beksińskiego – malarze, którzy zbudowali naszą tożsamość

Nie da się mówić o historii polskiej sztuki bez wspomnienia Jana Matejki – malarza narodowego sumienia. Jego monumentalne dzieła nie były tylko obrazami – to były manifesty. „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd pruski” czy „Konstytucja 3 Maja” przemawiały w czasach, gdy nie wolno było mówić. One krzyczały – o dumie, o historii, o Polsce.

A potem przyszli inni – Jacek Malczewski ze swoją symboliką pełną aniołów i demonów, Stanisław Wyspiański – artysta totalny, który potrafił zamknąć dramat, malarstwo i architekturę w jednej wizji. I wreszcie – Zdzisław Beksiński. Mroczny wizjoner, którego obrazy są bardziej emocją niż formą. Beksiński nie tworzył „ładnych rzeczy”. On drążył wnętrza. Odsłaniał lęki, które wszyscy skrywamy.

reklama

Polskie kino – kiedy obraz mówi więcej niż tysiąc słów

Andrzej Wajda. Człowiek, który pokazał światu, że polskie kino może być sumieniem narodu. „Człowiek z marmuru”, „Kanał”, „Popiół i diament” – te filmy to nie tylko klasyka, to lustra historii i emocji. Wajda tworzył kino niepokorne, ale i głęboko ludzkie.

Za jego śladem poszli inni – Krzysztof Kieślowski, którego „Dekalog” i „Trzy kolory” wciąż analizowane są na uniwersytetach filmowych w Nowym Jorku i Paryżu. Paweł Pawlikowski, który zdobył Oscara za „Idę” i poruszył świat „Zimną wojną”. I wreszcie twórcy młodego pokolenia – jak Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc czy Małgorzata Szumowska – którzy nie boją się podejmować tematów trudnych, kontrowersyjnych, prawdziwych.

reklama

Muzyka – od Chopina do współczesnych mistrzów

Nie sposób nie wspomnieć o Fryderyku Chopinie – kompozytorze, którego nokturny, mazurki i polonezy do dziś są symbolem polskiej duszy. To w jego muzyce słychać tęsknotę za ojczyzną, miłość i walkę. Jego twórczość poruszała kiedyś paryską elitę, dziś wzrusza słuchaczy na całym świecie – od Tokio po Buenos Aires.

Ale współczesna polska muzyka to także ogromne bogactwo – od Krzysztofa Pendereckiego, który budował dźwiękowe katedry z chaosu i bólu, po nowoczesne brzmienia Hani Rani czy Jacaszka, które malują pejzaże bardziej emocjonalne niż niejeden obraz.

reklama

Teatr – gdzie słowo i ciało stają się jednym

Teatr w Polsce to fenomen. To Grotowski, który zrewolucjonizował sposób myślenia o aktorstwie i procesie twórczym. To Kantor, który uczył nas, że sztuka nie potrzebuje sceny, by działać – wystarczy pamięć, przedmiot i cień przeszłości. Ale to też dzisiejsze sukcesy – chociażby Nowy Teatr w Warszawie, TR Warszawa, czy spektakle Krystiana Lupy, które grane są w całej Europie.

Sztuka ulicy, design i nowoczesność – czyli Polska dziś

Współczesna polska sztuka nie zamyka się w muzeach. Ona wychodzi na ulice. Mural Davida Bowie'ego na warszawskiej Woli, prace NeSpoon czy M-City – to znak, że polska sztuka żyje, oddycha, komentuje rzeczywistość. Design? Polska szkoła plakatu, współczesne projekty mebli, grafiki i mody – to wszystko jest naszym eksportowym hitem, cichym ambasadorem, który mówi: „Polska potrafi”.

reklama

I najważniejsze...

Polska sztuka to nie tylko wielkie nazwiska. To każdy młody twórca, który nie boi się powiedzieć własnym głosem. To każdy mural, który rozświetla szarość miasta. To każdy obraz, wiersz, spektakl, fotografia, które zmuszają nas, by się zatrzymać. I poczuć.

Bo sztuka – jak Polska – bywa trudna, bolesna, niepokorna. Ale właśnie dlatego jest prawdziwa. I dlatego dzisiaj, w Światowy Dzień Sztuki, możemy z dumą powiedzieć: Polska to kraj, w którym sztuka nigdy nie milknie.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo