reklama

Dolny Śląsk. Ptasia grypa znów atakuje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Dolny Śląsk. Ptasia grypa znów atakuje - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 33 tys. indyków pójdzie pod topór. W gospodarstwie, w którym mieszkały, wykryto wysoce zjadliwą ptasią grypę. To dość daleko od nas. Czy mamy się czego bać? Pytamy wojewodę.
reklama

Z końcem roku potwierdzono wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie utrzymującym 32 tys. 989 indyków rzeźnych, na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków.

Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko choroby, znajduje się w miejscowości Prochowice, w powiecie legnickim.

Wojewoda Maciej Awiżeń zwołał w tej sprawie posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Czy mamy się czego bać?

To jest taki okres, kiedy ptaki migrują, dzikie ptaki i one tak naprawdę przenoszą grypę ptasią - podkreśla Awiżeń.

Bo właśnie główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek, który nie przestrzega zasad bioasekuracji (patrz poniżej).

W legnickim sytuacja jest taka, że ptasią grypę wykryto w zamkniętych pomieszczeniach hodowli indyków i to jest dosyć poważna sprawa - zauważa Maciej Awiżeń. - To jest rzecz, którą się zajmują odpowiednie służby i tam są tereny zabezpieczone. Żadne ptaki nie mogą być na zewnątrz, także w domostwach, które nie są wielkimi hodowlami, ale też muszą schować wszystkie ptaki, żeby ta grypa nie przenosiła się dalej - dodaje.

Sytuacja zdaje się być opanowana.

Nie spodziewam się migracji tej grypy, natomiast trzeba pamiętać, że te ptaki dzikie, które nad nami przelatują i czasem się zatrzymują, mogą być nosicielami i prawdopodobnie są. I tutaj taka uwaga do wszystkich, żebyśmy wszystkie swoje, zwłaszcza na wsi, te swoje kurki, gęsi, kaczki, jednak trzymali w zamknięciu, albo w jakimś miejscu, gdzie można obserwować, co się z nimi dzieje. Jeżeli są jakieś symptomy zakażenia to najlepiej to jak najszybciej zgłosić do weterynarza, żebyśmy mogli jak najszybciej zareagować, a nie czekać, aż się to rozniesie - apeluje wojewoda.

Każdy przypadek podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu należy niezwłocznie zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (powiatowy lekarz weterynarii, lekarz weterynarii prywatnej praktyki, wójt/burmistrz/prezydent miasta).

Prochowice zostały obszarem zapowietrzonym wysoce zjadliwą grypą ptaków, a okoliczne gminy - obszarem zagrożonym tą chorobą.

***

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących ptactwo.

***

Zasady bioasekuracji:

* przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
* zabezpieczyć paszę dla drobiu przed dostępem zwierząt dzikich;
* nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
* nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
* stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
* stosować maty regularnie nasączane aktywnym środkiem dezynfekcyjnym w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
 

***

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) mogące wystąpić u drobiu to m.in.:

* osowiałość,
* gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj,
* pojawienie się objawów nerwowych,
* zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków,
* silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność,
* biegunka.
 

***

Za obszar zapowietrzony wysoce zjadliwą grypą ptaków (HPAI) uznano teren obejmujący: w powiecie legnickim, w gminie Prochowice miejscowości: Prochowice, Chwalkowice, Szczedrzykowice, Szczedrzykowice-Stacja, Dąbie, Cichobórz, Motyczyn, Golanka Dolna, część miejscowości Kawice położonej na północny zachód od linii wyznaczonej przez rzekę Cicha Woda, część miejscowości Rogów Legnicki położonej na zachód od linii wyznaczonej przez ciek wodny Dopływ spod Rogowa Legnickiego, Kwiatkowice, część miejscowości Lisowice położonej na południe od linii wyznaczonej przez rzekę Bobrek.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama