reklama

Dolny Śląsk. Już za cztery lata… S8 połączy Bardo i Ząbkowice

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA

Dolny Śląsk. Już za cztery lata… S8 połączy Bardo i Ząbkowice - Zdjęcie główne

foto GDDKiA

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do drugiego kwartału 2028 r. poczekamy na otwarcie nowej drogi szybkiego ruchu na trasie Ząbkowice-Bardo. Ma być bezpieczniej i bardziej komfortowo niż na DK8.
reklama

Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda, o długości 14 km. To czwarty odcinek dolnośląskiej S8, który wkracza w fazę realizacji - cieszą się drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Jego wykonawcą jest konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud, a wartość umowy wynosi ponad 378 mln zł - dodają.

 

Faza realizacji

To czwarty odcinek dolnośląskiej S8, który wkracza w fazę realizacji - mówi Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Odcinek Ząbkowice Śląskie-Bardo, podobnie jak pozostałe, będzie realizowany w systemie Projektuj i buduj. Oznacza to, że wykonawca w pierwszej kolejności zrealizuje prace projektowe, uzyska decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, a następnie rozpocznie prace w terenie.  Ich zakończenie planowane jest w drugim kwartale 2028 r. 

 

Przejścia dla zwierząt

W ramach umowy powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa wyposażona w dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. S8 w minimalnym stopniu będzie wykorzystywać przebieg obecnej DK8, w przeważającej części na przecięciach z nią. W ramach zadania zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK8. Ponadto wybudowanych zostanie dziewięć mostów (w tym siedem pełniących również funkcję przejść dla zwierząt), osiem wiaduktów nad drogą ekspresową, dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej pełniące również funkcję przejścia dla zwierząt oraz 16 przepustów, z czego 14 będzie pełniło również funkcję przejść dla zwierząt.  

Realizacja tej inwestycji jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa i komfortu korzystania z niej przez wszystkich użytkowników - mówi Gancarz.

 
To czwarty z sześciu odcinków S8

Realizacja dwujezdniowej, dwupasowej drogi ekspresowej pomiędzy Wrocławiem a Bardem, o długości blisko 64 km, podzielona została na sześć krótszych odcinków. W grudniu 2023 r. GDDKiA podpisała umowy na realizację pierwszych trzech odcinków od Kobierzyc do Łagiewnik o łącznej długości 33 km. W trakcie procedury przetargowej są jeszcze dwa odcinki od Łagiewnik do Ząbkowic Śląskich, o łącznej długości ok. 17 km.  

Trasa będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc odcinka Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A8 i drogi ekspresowej S8. W przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu, wykorzystując w tym celu pozostawioną rezerwę w pasie dzielącym. 

W trakcie przygotowania Programu Inwestycji jest trasa z Barda do Kłodzka. Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, w którym zostaną przeanalizowane możliwe przebiegi trasy na tym odcinku, z wykorzystaniem analizowanych we wcześniejszych etapach wariantów. Wykonane analizy wskażą wariant preferowany do dalszej realizacji. 

W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama