reklama

Dolny Śląsk 2014-2024 – bilans ostatniej dekady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 10 lat Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego jest nieprzerwanie Cezary Przybylski. To najdłużej urzędujący marszałek województwa w 25-letniej historii Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
reklama

Dolny Śląsk to dzisiaj jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. Ostatnie dziesięć lat to duży skok rozwojowy naszego regionu. Realizowane są ogromne inwestycje, a zadłużenie województwa w zakresie kredytów i pożyczek zmniejszono z 750 mln złotych do zera. Był to czas, w którym jak w soczewce skupiły się największe sukcesy, ale i wyzwania.

- Z jednej strony dobrze wykorzystaliśmy ogromne fundusze unijne, które umożliwiły nam realizację tysięcy inwestycji, tak potrzebnych w codziennym życiu mieszkańców Dolnego Śląska. Z drugiej zmagaliśmy się z trudnym czasem pandemii i wojną, które mocno wpłynęły na nasze codzienne życie, ale też kondycję gospodarczą regionu. Jedno jest pewne, wszystkie te wyzwania utwierdziły mnie w przekonaniu, że największą wartością jaką mamy, są mieszkańcy – Dolnoślązacy – mówi  Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Sukcesów ostatniej dekady było wiele. Warto zauważyć, że samorząd województwa zamknął poprzednią perspektywę unijną wykorzystując wszystkie dostępne fundusze, co jednoznacznie świadczy o jego skuteczności. Obecnie, dzięki efektywnym negocjacjom m.in. marszałka Przybylskiego region ma do dyspozycji rekordowy budżet unijny w wysokości ponad 11 mld zł na lata 2021-2027. Dobrze układała się współpraca z kolejnymi rządami i stąd centralne wsparcie w ramach programów Kolej+, budowy dróg, Polskiego Ładu i wielu innych. 

- To była dekada ważnych zmian, które sprawiły, że Dolny Śląsk wypiękniał, zmienił się na lepsze i stał się najdynamiczniej rozwijającym się regionem już nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. To duży sukces, tym bardziej, że ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych. Pandemia czy wojna w Ukrainie, która ze względu na migrację bezpośrednio wpłynęła na życie Dolnoślązaków, to trudności, które marszałek Przybylski pokonał, dzięki umiejętności dialogu i łączenia ludzi. Stoi na straży interesów Dolnoślązaków jako jeden z najdłużej pracujących marszałków w kraju. Osiągnięć było sporo, m.in. rewolucja transportowa, w tym przejęcie 22 linii kolejowych, budowa obwodnic i nowych dróg wojewódzkich, otwarcie szpitala im. Marciniaka i rozpoczęcie budowy Nowego Szpitala Onkologicznego, inwestycje w sport, zdrowie i kulturę. Przez 10 lat mieszkańcy regionu mogli odczuć ogromną zmianę na lepsze – mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. 

Samorząd województwa w ostatnich latach przeprowadził i wciąż prowadzi wiele ważnych dla regionu inwestycji:

  • Na Polanie Jakuszyckiej powstało Dolnośląskie Centrum Sportu – całoroczny, nowoczesny obiekt zbudowany nie tylko z myślą o międzynarodowych zawodach sportowych rangi mistrzostw świata, ale dostępny także dla wszystkich chętnych amatorów sportów zimowych i aktywnego spędzania czasu.
  • Dolnośląskie miasta m.in. Jelenia Góra, Bolesławiec, Dzierżoniów czy Wrocław zyskały obwodnice, które zwiększyły bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania po regionie.
  • W stolicy regionu rozpoczęto budowę największej w historii Dolnego Śląska inwestycji w zdrowie mieszkańców, czyli Szpitala Onkologiczno-Pulmunologiczno-Hematologicznego. Nowy obiekt będzie skupiał w jednej lokalizacji wielospecjalistyczne funkcjonalności i zakresy lecznictwa oferowane dotychczas przez trzy placówki medyczne prowadzone przez samorząd województwa.
  • Dolny Śląsk prowadzi pionierski w skali kraju projekt walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W tym celu samorząd województwa przejął od PKP 22 odcinki kolejowe liczące łącznie przeszło 300 km. Po niezbędnych remontach systematycznie przywracany jest na nich ruch pociągów pasażerskich.
  • Regionalny przewoźnik - Koleje Dolnośląskie jest najlepszą samorządową spółką kolejową w Polsce. KD przewiozły już ponad 100 milionów pasażerów i każdego roku biją swoje rekordy. Systematycznie rozbudowują też tabor kupując nowoczesne, komfortowe i ekologiczne pociągi.

W tym roku przeprowadzone zostaną kolejne istotne dla mieszkańców projekty. Ich realizacja będzie możliwa dzięki rekordowemu, sięgającemu 3 mld zł budżetowi województwa, jaki nasze władze zaplanowały na najbliższe miesiące. Dzięki temu kolej wróci do Mysłakowic i Karpacza, realizowane będą obwodnice Dzierżoniowa i Góry, powstaną Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności oraz Dolnośląski tor szosowy w Bielawie, a na staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz program stypendialny dla kadry medycznej przeznaczone zostanie ponad 127 mln zł.

Warto przypomnieć, że od czasu reformy samorządowej z 1999 roku funkcję Marszałka Województwa Dolnośląskiego pełniło do tej pory 8 polityków. Byli to kolejno: Jan Waszkiewicz, Emilian Stańczyszyn, Henryk Gołębiewski, Paweł Wróblewski, Andrzej Łoś, Marek Łapiński, Rafał Jurkowlaniec i od 2014 roku – nieprzerwanie – Cezary Przybylski. Łatwo policzyć, że średni czas piastowania tego stanowiska przez poprzedników wynosił około 2 lat, co stawia pełną dekadę rządów Cezarego Przybylskiego jako wyjątkową w dotychczasowej historii dolnośląskiego samorządu.

 

 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama