reklama

Diecezja świdnicka. Seminarium czeka na kandydatów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: WSD

Diecezja świdnicka. Seminarium czeka na kandydatów - Zdjęcie główne

Kandydat do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej powinien mieć szczerą chęć służenia Bogu i ludziom | foto WSD

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Opinia księdza proboszcza parafii zamieszkania, opinia katechety ze szkoły ponadpodstawowej, zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego – m.in. te dokumenty musi przedstawić kandydat do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej. Właśnie trwa rekrutacja.
reklama

Szukasz prawdy, zadajesz pytania, chcesz dobrze przeżyć swoje życie, robiąc to do czego zostałeś powołany? Seminarium jest miejscem zadawania pytań i otrzymywania odpowiedzi - twierdzą pracownicy świdnickiej uczelni.

 

Kto może do seminarium?

Nie każdy może ubiegać się o przyjęcie do seminarium. Kandydat do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej powinien mieć szczerą chęć służenia Bogu i ludziom jako kapłan diecezji świdnickiej, odznaczać się wzorową postawą moralną, posiadać stosowne uzdolnienia intelektualne, a także cieszyć się dobrym stanem zdrowia. W przypadku kandydatów starszych (powyżej 35 roku życia) droga ewentualnej formacji jest prowadzona indywidualnie.

Początek drogi formacyjnej nie ma charakteru akademickiego i trwa przez okres jednego roku, nazywanego „etapem propedeutycznym” (przygotowawczym). Po zakończeniu roku propedeutycznego kandydaci rozpoczynają studia teologiczne na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym.

Przyjęcie na rok akademicki 2023/2024 rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej z moderatorami. Jej termin podstawowy to 5-20 czerwca, a dodatkowy:  od 21 sierpnia do 2 września. Datę i godzinę rozmowy można ustalić drogą telefoniczną (nr tel. 48 74 856 49 00). Następnie przychodzi czas na egzamin z wiedzy teologicznej (termin podstawowy: czwartek 22 czerwca, godz. 10.00, termin dodatkowy: poniedziałek, 4 września godz. 10.00).

 

Jakie dokumenty?

Podczas rozmowy kandydat przedstawia następujące dokumenty:

1. Prośba o przyjęcie do seminarium duchownego (pobierz wzór) i życiorys (nie w formie CV; z uwzględnieniem drogi sakramentalnej, przynależności i formacji we wspólnotach religijnych oraz zaangażowania w życie parafii) – dokumenty te należy przygotować pismem odręcznym, na papierze białym, gładkim, formatu A4

2. Świadectwo dojrzałości (istnieje możliwość dostarczenia w późniejszym terminie)

3. Świadectwo ukończenia szkoły średniej, ew. dyplom ukończenia studiów wyższych

4. Opinia księdza proboszcza parafii zamieszkania

5. Opinia katechety ze szkoły ponadpodstawowej

6. Opinie od innych osób duchownych, szczególnie księży, którzy towarzyszyli na drodze formacji religijnej i rozeznania powołania

7. Świadectwo lekarza rodzinnego o stanie zdrowia z załączeniem dokumentacji dotyczącej chorób, przebytych operacji i terapii

8. Aktualna pełna metryka chrztu, wystawiona nie wcześniej niż 3 miesiące przed dniem złożenia dokumentów

9. Świadectwo bierzmowania (jeśli nie ma adnotacji o bierzmowaniu na metryce chrztu)

10. Dowód osobisty (do wglądu)

11. Książeczka wojskowa (do wglądu)

12. Odpis zupełny aktu urodzenia z Urzędu Stanu Cywilnego

13. Zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego

14. Trzy fotografie tradycyjne oraz zdjęcie w formacie cyfrowym (można przesłać drogą elektroniczną)

 

Co po egzaminie?

Pozytywny wynik egzaminu w połączeniu z wcześniejszym pozytywnym wynikiem rozmowy dają podstawę przyjęcia do grona alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama