reklama

Dawid Knych zastąpił Waldemara Markiewicza [wywiad]

Opublikowano:
Autor:

Dawid Knych zastąpił Waldemara Markiewicza  [wywiad] - Zdjęcie główne

Dawid Knych tytuł magistra inżyniera uzyskał na Politechnice Śląskiej na kierunku mechanika i budowa maszyn. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej oraz zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy na Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Posiada certyfikaty Audytora Wewnętrznego ISO, AgilePM oraz Prince2. Posiada 11-letnie doświadczenie na stanowisku prezesa zarządu w przedsiębiorstwach komunalnych. W latach 2009-2020 pełnił funkcję Prezesa Zarządu PPU WOD-KAN Sp. z o.o. w Złotym Stoku oraz w latach 2014 – 2020 Prezesa Zarządu PPU KOMA Sp. z o.o. w Złotym Stoku. Od 2021 r. prowadził własną działalność gospodarczą w branży budowlanej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dawid Knych został prezesem dwóch spółek: Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. oraz Ząbkowickiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Czym będzie się teraz zajmował następca Waldemara Markiewicza? O tym Dawid Knych opowiada Karolinie Marcińczyk.
reklama

W jakiej kondycji zastał Pan spółki?

Uważam, że  jest jeszcze zbyt wcześnie, by oceniać kondycję spółek. Do takiej oceny mógłbym przymierzyć się z upływem czasu. Jednakże biorąc pod uwagę moje wstępne zapoznanie się ze spółkami, jestem w stanie stwierdzić, iż w chwili obecnej obie znajdują w dobrej kondycji finansowej.

ZGK i ZPUK zajmują się tym, czym jeszcze do niedawna zajmowała się sama ZGK. Czy Pana zdaniem jest sens utrzymywać dwa podmioty dla tych zadań?

Uważam, iż jest to w pełni uzasadnione, gdyż zadania te zostały rozdzielone w celu zlecania przez gminę usług w trybie zamówień tzw. in house, który umożliwia zlecanie, bez przetargu, podmiotom świadczącym usługi na rzecz gminy w drodze negocjacji cenowych.

Jest to dla gminy niezwykle korzystne z dwóch powodów: po pierwsze - gmina ma wpływ na ceny, po drugie - co jest według mnie najistotniejsze - gmina ma zawsze wpływ na jakość świadczonych usług. I to był główny powód podziału firmy na dwa podmioty.

Ilu pracowników mają spółki?

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. zatrudnia czterdziestu dwóch pracowników, natomiast Ząbkowickie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. pięćdziesięciu dwóch.

Czym zajmuje się ZGK, a czym ZPUK?

Zadania Ząbkowickiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o.o. to: odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców gminy Ząbkowice Śląskie, utrzymanie czystości i porządku na terenie gminy Ząbkowice Śląskie (m.in. oczyszczanie ulic, placów i chodników, opróżnianie koszy ulicznych), utrzymanie zieleni gminnej (wycinanie drzew i krzewów, zadrzewianie oraz ukwiecanie miasta), zarządzanie Strefą Płatnego Parkowania (SPP), zarządzanie Cmentarzem Komunalnym, obsługa toalety publicznej w Parku Miejskim.

Zadania Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. to natomiast: wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja ciepła, prowadzenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zarządzanie nieruchomościami gminnymi, zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi i pozostałe usługi komunalne.

Co teraz jest dla Pana największym zadaniem?

W chwili obecnej największym wyzwaniem będzie dla mnie zapoznanie się ze spółkami oraz z ich potrzebami, a nie ukrywam, iż priorytetowo, jedną z najważniejszych będzie niewątpliwie wybór sposobu modernizacji Ciepłowni Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich.  Wybór niełatwy, ale konieczny z uwagi na fakt wymogów ekologicznych czekających nas w przyszłości, jak również przesłanek ekonomicznych, mających na względzie dobro odbiorców ciepła, by ceny jego sprzedaży nie były zbyt wygórowane.

To jest, uważam, największe zadanie, jakie będzie na mnie spoczywać. Kolejne wyzwanie związane z potrzebami spółek, do którego będę chciał się przymierzyć, to wymiana taboru, który posiadamy, czyli pojazdów służących do zbierania odpadów. Nie wszystkie są bowiem nowe i wiele z nich wymaga pilnej wymiany. Ponadto będę chciał przyjrzeć się jakości świadczonych usług - to dla mnie jest zawsze priorytet, bowiem od tego w dużej mierze zależy to jak postrzegają nas mieszkańcy.  

Dziękuję za rozmowę.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama