W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii wzywamy wszystkie formacje polityczne obecne w parlamencie do wypracowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.
Za przeniesieniem terminu wyborów przemawia trwająca epidemia i wynikające z niej zagrożenia oraz nie dające się przewidzieć skutki korespondencyjnej formy głosowania, która nie została logistycznie i proceduralnie odpowiednio przygotowana.
W powyższym kontekście, również samorządy w ramach swoich kompetencji, nie mają realnych możliwości skompletowania komisji wyborczych, przeszkolenia jej członków oraz przygotowania lokali wyborczych gwarantujących bezpieczeństwo głosujących w czasie epidemii. Ponadto, zgodnie z Kodeksem Wyborczym, stałym, najwyższym organem wyborczym, właściwym w sprawach przeprowadzania wyborów w Polsce jest Państwowa Komisja Wyborcza, której nadzór nad prawidłowością procesu wyborczego i rola w procedurze głosowania wyłącznie korespondencyjnego, w praktyce zostaje wyłączona.
Zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej, prezydent wybierany jest przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Wybory przeprowadzone w terminie 10 maja, w formie korespondencyjnej, nie spełnią tych fundamentalnych warunków. Wolne wybory to kwintesencja demokracji, dlatego Polacy oczekują od wszystkich sił politycznych wypracowania porozumienia ponad podziałami oraz wspólnych, parlamentarnych działań, uwzględniających dobro wszystkich Polaków.
Biorąc pod uwagę wszystko co powyżej, wzywamy formacje polityczne obecne w parlamencie do wypracowania konstytucyjnego kompromisu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie wyborów prezydenckich.