reklama

Będzie trudniej o prawo jazdy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Będzie trudniej o prawo jazdy - Zdjęcie główne

Ministerstwo chce utajnienia pytań egzaminacyjnych. | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Resort Infrastruktury planuje zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Najwięcej wątpliwości budzi plan utajnienia bazy pytań na egzamin teoretyczny, przez co zaliczenie egzaminu będzie trudniejsze.
reklama

Baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

Ministerstwo chce utajnienia pytań egzaminacyjnych. Jak tłumaczy zgodnie z projektem pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym nie będą stanowiły informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Ministerstwo Infrastruktury dodaje jednak, że nie zamierza całkowicie rezygnować z publikowania na stronach internetowych pytań stosowanych na egzaminie państwowym.

Wyższe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów

W ocenie ministerstwa konieczne jest wprowadzenie wyższych wymagań dla kandydatów na instruktora oraz egzaminatorów. Obecnie, aby zostać instruktorem nauki jazdy lub egzaminatorem dla kategorii B, wystarczy posiadać prawo jazdy tej kategorii odpowiednio od 2 lat lub od 3 lat. Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B będzie wynosił minimum 5 lat zarówno dla instruktorów, jak i dla egzaminatorów.

 Szkolenie z opiekunem

Kolejną nowością ma być możliwość odbywania szkolenia w zakresie uprawnień do kierowania pojazdami w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Ministerstwo infrastruktury tłumaczy, że taka możliwość będzie dotyczyła osoby, która ukończyła kurs w szkole nauki jazdy, a jej opiekun prawny będzie musiał posiadać prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat.

Jazdy doszkalające dla kierowców

Obecnie kierowcy, którzy mają dłuższą przerwę w prowadzeniu pojazdu i chcą doszkolić się pod okiem doświadczonego instruktora, nie mogą korzystać z usług szkół nauki jazdy. Wkrótce ma się to zmienić. Nowe przepisy mają wprowadzić możliwość szkolenia w OSK osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami, a także ubiegających się o przywrócenie cofniętych lub zatrzymanych praw jazdy.

Wychowanie komunikacyjne

Jedną z ważniejszych zmian ma dotyczyć najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W programie nauczania dla klasy 4. szkoły podstawowej ma zostać wprowadzony obowiązkowy przedmiot „wychowanie komunikacyjne”. Będą to zajęcia, w ramach których uczniowie będą m.in. przygotowywali się do uzyskania karty rowerowej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama