Artykuł pochodzi z letniego wydania magazynu Kobiecym Okiem - kliknij TUTAJ i zobacz całe wydanie.
Co turyści mogą przywieźć z Bardzkiej Fabryki Pierników?
Przede wszystkim świeżo wypiekane pierniki, ciasta oraz bezy. Stosownie do pory roku, czy okoliczności, staram się wypiekać, m.in.: pierniki bożonarodzeniowe, zdobione koronkowym lukrem serca, rozety, gwiazdki, koniki, szopki, bałwanki, piernikowe dynie i owoce, a nawet bajkowe postaci.Oprócz smakołyków oferujemy także piękne rękodzieła z pracowni ceramicznej „Janowczarnia”, tj. magnesy, kubki oraz podstawki z logiem naszej fabryki. Nie zapominając przede wszystkim o życzliwej atmosferze, którą staramy się obdarowywać każdego, kto trafi do naszej małej, piernikowej „krainy czarów”.
Czy pierniki to tradycyjny bardzki przysmak?
Oczywiście. Początki tradycji ich wypiekania w Bardzie datowane są na 1464 rok, jednak pierwszy źródłowy dokument pochodzi z 1503 roku. W Bardzie działało wówczas conajmniej kilka piernikarni, których właściciele trudnili się głównie obsługą przybywających do miasta pielgrzymów.Piernikarnie dawały zatrudnienie, kształciły czeladników, organizowały egzaminy czeladnicze, pilnie strzegły swoich receptur, wyrabiały nie tylko ciasto i słodycze, ale też własne formy piernikarskie, produkowały również „na eksport”, już wówczas bardzkie pierniki rozsyłane były nie tylko w Europie, ale także na inne kontynenty.
500-letnia tradycja wygasła po wysiedleniu niemieckich mieszkańców miasta po II Wojnie Światowej, aż do 1 sierpnia 2020. Tego dnia otworzyłam punkt stacjonarny „Bardzkie Pierniki - Fabryka - Magdalena Topolanek” w pomieszczeniach dawnej, przedwojennej piernikarni Roberta Gerlicha i jego następcy Maxa Prause, która działała w Bardzie od 1842 roku. Zanim jednak się to stało, miałam przywilej spotkać się z potomkami dawnych właścicieli i otrzymać od nich oryginalną recepturę piernika oraz rękopis mowy jubileuszowej Maxa Prause na 100-lecie funkcjonowania dawnej firmy rodzinnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.