reklama

Aż 46 nowych przypadków jednej doby!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gazeta Ząbkowicka/Zabkowice.pl

Aż 46 nowych przypadków jednej doby! - Zdjęcie główne

Koronawirus - raport dobowy | foto Gazeta Ząbkowicka/Zabkowice.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bite są kolejne rekordy… Dziś (w środę, 4 listopada) mamy 2324 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Dolnym Śląsku. Mamy już 549 zakażonych w powiecie ząbkowickim.
reklama

 

Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.

 

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim: 24 499. Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego:
* liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 27 310,
* liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 2731,
* liczba osób hospitalizowanych: 1302,

* liczba osób wyleczonych z COVID-19: 9098.

 

COVID-19. Liczba łóżek dla pacjentów w dolnośląskich szpitalach:
* 2366/1302 - ogólna liczba łóżek dla pacjentów COVID-19/liczba łóżek zajętych przez pacjentów COVID-19,
* 135/109- ogólna liczba respiratorów dla pacjentów COVID-19/liczba respiratorów zajętych przez pacjentów COVID-19,
* 154 - liczba decyzji wydanych przez wojewodę nakładających obowiązek na szpitale.

 

W całym kraju mamy 24 692 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw:
* wielkopolskiego (3952),
* mazowieckiego (2797),
* dolnośląskiego (2324),
* małopolskiego (2245),
* śląskiego (2165),
* łódzkiego (1766),
* lubelskiego (1543),
* kujawsko-pomorskiego (1429),
* pomorskiego (1352),
* podkarpackiego (1280),
* świętokrzyskiego (767),
* zachodniopomorskiego (747),
* opolskiego (644),
* podlaskiego (625),
* warmińsko-mazurskiego (622),
* lubuskiego (434).

 

Z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 316 osób.

 

Liczba zakażonych koronawirusem w kraju: 439 536/6 475 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

 

Oto najnowszy komunikat w sprawie walki z pandemią:

 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka i Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, przedstawiono rozszerzoną wersję strategii walki z epidemią koronawirusa.

 

Pulsoksymetr będzie monitorował stan zdrowia w domu

Pulsoksymetr to małe urządzenie elektroniczne. Służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Już niedługo wspomoże służby medyczne w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z COVID-19, którzy przechodzą chorobę w sposób łagodny i zostali zakwalifikowani do medycznej opieki domowej. Dane przesyłane przez urządzenie zostaną przeanalizowane przez specjalne centrum monitoringu. Będzie to nowa jednostka, która zostanie powołana przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Wynik nawet w kilkanaście minut dzięki testom antygenowym

Do tej pory głównym testem stosowanym do potwierdzenia zakażeniem koronawirusa był test PCR. Aby testowanie mogło przebiegać szybciej, częściej niż kiedyś będziemy korzystać także z testów antygenowych. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik testu jest znany już od 10 do 30 min.

 

Większa baza izolatoriów

Izolatorium to miejsce, gdzie osoby zakażone koronawirusem dochodzą do zdrowia. Do izolatoriów kierowani są pacjenci, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu – np. ze względu na to, że mieszkają z osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Trafiają tam także pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, ale ich stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować właśnie w izolatorium.

Do tej pory w izolatoriach było dostępnych 6,5 tys. łóżek. Planuje się zwiększenie ich ilości do 10 tys. w 55 obiektach na terenie całej Polski.

 

Dodatkowe świadczenia dla służb medycznych

- Doceniamy i jesteśmy wdzięczni służbom medycznym za ich codzienną pracę. Wypłacamy świadczenie dodatkowe dla personelu medycznego, który jest zaangażowany w walkę z COVID-19. Do tej pory ponad 30 tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

 

Szpital tymczasowy w każdym województwie

Szpital tymczasowy, który powstaje na stadionie PGE Narodowym, nie będzie jedyną tego typu placówką w kraju. W każdym województwie powstanie przynajmniej jeden taki szpital dla pacjentów z COVID-19. Większość z nich zostanie oddana do użytku między 15 a 30 listopada. Dzięki tym działaniom baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o ponad 5 tys. miejsc.

Większość szpitali tymczasowych powstanie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Nie będą to obiekty, które obecnie są wykorzystywane przez służbę zdrowia. Koszt adaptacji obiektów (nie wliczając sprzętu) wyniesie około 130 mln zł. Szpital tymczasowy w województwie dolnośląskim powstanie przy ul. Rakietowej we Wrocławiu.

 

Dbamy o naszych seniorów

Seniorzy to grupa najbardziej narażona w sytuacji zakażenia koronawirusem. Dlatego rząd wprowadza rozwiązania, które pomogą nam chronić naszych rodziców, czy dziadków.

 

Seniorze zostań w domu i skorzystaj ze specjalnej infolinii - 22 505 11 11

W ostatnich dniach  rząd uruchomił Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jednym z filarów tego projektu jest dedykowana infolinia dla osób powyżej 70. roku życia. Do tej pory skorzystało z niej już blisko 8 tys. osób. Celem infolinii jest wsparcie seniorów w codziennych czynnościach, które wymagają wyjścia z domu – przede wszystkim w zrobieniu zakupów.

Wszystkie osoby, który chciałyby włączyć się w akcję #WspierajSeniora, mogą to zrobić za pomocą strony internetowej www.wspierajseniora.pl. Do tej pory chęć niesienia pomocy zadeklarowało blisko 6 tys. wolontariuszy z całego kraju!

 

Dodatkowe środki dla domów pomocy społecznej

W październiku uruchomiono 38 mln zł z budżetu państwa na przygotowanie i zabezpieczenie DPS-ów przed wzrostem zakażeń koronawirusem w okresie jesiennym. Aż 328 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa trafia do domów pomocy społecznej na bieżące potrzeby związane z epidemią koronawirusa. Za codzienne poświęcenie i zaangażowanie w wykonywane obowiązki, pracownicy DPS-ów mogą również liczyć na dodatki do wynagrodzenia.

 

Tarcza Antykryzysowa chroni przed kryzysem polskich przedsiębiorców

Rząd chroni firmy oraz miliony miejsc pracy przed skutkami koronawirusa. Celem jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom – możliwości rozwoju. Skuteczność działań rządu potwierdzają dane. Do polskich firm trafiło już ponad 148 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej.

W tym trudnym okresie wspiera się także branżę turystyczną. Do tej pory w całym kraju zostało przyznanych już ponad 1 mln bonów turystycznych o wartości 914 mln zł. Polskie rodziny dokonały już 318 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę 232 mln zł.

 

Współpraca ponad podziałami

Premier Mateusz Morawiecki ponownie spotkał się z przedstawicielami opozycji oraz prezydentami największych miast. Rozmowy dotyczyły służby zdrowia oraz działań podejmowanych w ramach walki z epidemią koronawirusa. To nie pierwsze tego typu spotkanie członków rządu z opozycją. Odbywały się już konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych w kwestiach związanych z trudną sytuacją na Białorusi.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama