reklama

Antek i Hania górą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Antek i Hania górą - Zdjęcie główne

Jak nazywali swoje dzieci mieszkańcy Ząbkowic i okolic? | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTradycyjnie czy nowocześnie? Jak nazywali swoje dzieci mieszkańcy Ząbkowic i okolic? A jakie są trendy w kraju? Sprawdziliśmy!
reklama

Od lat czołówka imion nadawanych nowonarodzonym dzieciom jest podobna. Pierwsza trójka imion męskich w 2018 r. w Polsce to: Antoni (9329 chłopców otrzymało to imię), Jakub (8908) i Jan (8457), a żeńskich: Zuzanna (8866 dziewczynek otrzymało to imię), Julia (8468) i Maja (8033).

 

Za 2019 r. nie ma jeszcze oficjalnych danych krajowych. Wiemy jednak, jakie były najpopularniejsze imiona w Warszawie. Dla chłopców to: Jan, Jakub, Aleksander, Antoni, Stanisław, Franciszek, Adam, Filip, Szymon i Mikołaj. A dla dziewczynek: Zofia, Julia, Zuzanna, Maria, Hanna, Maja, Alicja, Helena, Aleksandra i Antonina.

 

Najpopularniejsze imiona męskie nadawane w gminie Ząbkowice Śląskie to Antoni, Filip, Aleksander i Wiktor. Najpopularniejsze imiona żeńskie zaś to Hanna, Zofia, Zuzanna i Julia. Były też imiona oryginalne: Mieszko, Kaspian, Aaron, Iwo, Milan, Amanda, Blanka, Janina, Luja i Nela.

 

Zdarzało się, że urzędnicy w kraju odmówili rejestracji jakiegoś wybranego przez rodziców imienia. Tak stało się m.in. z imionami: Batman, Joint, Koka, Pipa, Nirvana, Nutella i Rambo.

 

- W Ząbkowicach nie mieliśmy takiego przypadku - mówi Sylwia Sobala, kierownik wydziału spraw obywatelskich i Urzędu Stanu Cywilnego w Ząbkowicach Śląskich.

 

 

Rzadkie imiona w Polsce

W 2019 r. zarejestrowano m.in. Takie nietypowe imiona dla chłopców: Aiden, Aksel, Alessandro, Alessio, Carsten, Denys, Duc Anh, Emir, Gerald, Gia Huy, Gleb, Idris, Ilja, Kylian, Matwiej, Mivaan, Nazarij, Nikon, Serhii, Severin, Tristan, Vivaan, Wenanty, Xuan, Yi, Ziyan. Wyjątkowe imiona dla dziewczynek to m.in.: Adelajda, Ailin, Aisha, Amy, Anabel, Annabella, Bronisława, Bruna, Carmela, Dilara, Elizaveta, Gaya, Gracjana, Guo, Holly, Inaya, Józefa, Kasjana, Kataleja, Khanifa, Lawinia, Lejla, Lexi, Madlen, Mercedes, Milagros, Naira, Nawoja, Nikolina, Noa, Olympia, Polianna, Raisa, Renata, Safija, Scarlett, Solomia, Tekla, Telimena, Tula, Varvara, Walentyna, Yasmine i Yelyzaveta.

 

 

Jak nazwać dziecko?

Rada Języka Polskiego przygotowała „Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej”. I tak zaleca się nadawanie imion w postaci przyswojonej przez język polski, a więc np.: Jan, nie John; Katarzyna, nie Catherine; Marcin, nie Martin. Nie powinno się nadawać imion: pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp. oraz pochodzących od nazw geograficznych, np. Dakota, Eurazja, Korea, Malta. Imię powinno odróżniać płeć dziecka ze względów językowych, wskazane jest nadawanie dziewczynkom imion kończących się na -a, chłopcom zaś imion kończących się na spółgłoskę. Nie powinno się stosować pisowni archaicznej (wyjątkowo można taką pisownię zachować dla utrzymania już istniejącej tradycji rodzinnej), a także niezgodnej ze współczesną ortografią polską (a więc: piszemy ks, nie x; w, nie v; -ia, -ie, a nie -yja, -yje; k, nie c, w imionach pochodzenia łacińskiego). Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia. Należy bezwzględnie unikać nadawania imion budzących ujemne skojarzenia (mówi o tym ustawa), np. Belzebub, Kurtyzana, Lucyfer. Takie imiona krzywdzą dziecko. Rada odradza też imiona: Andrzelika, Ardena, Alma, Bhakti, Ricardo, Nikola (jako męskie), Bastian, Merlin, Montezuma, Opieniek czy Wilk. Zgodnie z przepisami Prawa o aktach stanu cywilnego z 2015 r., rodzice mogą nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama