reklama
reklama

80% seniorów otrzymuje emeryturę na konto bankowe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

80% seniorów otrzymuje emeryturę na konto bankowe - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCoraz więcej osób decyduje się na otrzymywanie emerytury lub renty w formie przelewów bankowych. W marcu 2025 r. poziom ubankowienia wyniósł 80 proc. Oznacza to, że cztery na pięć osób otrzymuje świadczenie na konto.
reklama

Senior sam, bowiem wybiera, jak chce by emerytura do niego docierała. Przelewem na bankowe konto, czy przekazem pocztowym.

Ciągle jest możliwość wyboru przelew pocztowy lub bankowe konto i pomimo także mojej promocji bezpieczeństwa i terminowości wypłat na bankowe konto jest nadal grupa seniorów, którzy wolą gotówkę - komentuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wskazuje, że pośrednictwo poczty wybierają osoby z małych miejscowości i wsi, gdzie jest mniej bankomatów niż w miastach. Ale jest jeszcze jeden powód, przez który seniorzy mogą decydować się na wizytę listonosza.

Drugim powodem jest być może strona socjalna. Kontakt z listonoszem jest dla samotnych seniorów bardzo ważny 
- wskazuje Kowalska-Matis

reklama

W skali kraju średnio 80 proc. wszystkich świadczeń wypłacanych jest przelewem na bankowe konta.

  • Klienci legnickiego oddziału ZUS: 84,9 proc., emerytury: 84,6 proc.
  • Klienci wałbrzyskiego oddziału ZUS: 81,2 proc., emerytury: 80,9 proc.
  • Klienci wrocławskiego oddziału ZUS: 84 proc., emerytury: 83,7 proc.
Przelewy bankowe oznaczają nie tylko wygodę i oszczędność czasu, ale także zwiększają bezpieczeństwo finansowe. Chcemy, aby nasi klienci swobodnie korzystali z rachunków bankowych i dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa – mówi Iwona Kowalska-Matis.

Gotówkowa forma wypłaty, czyli przekaz pocztowy, powoli traci na znaczeniu. Dla porównania: w grudniu 2020 r. ZUS przekazał pocztą 2,2 mln świadczeń, natomiast w 2024 r. liczba ta zmniejszyła się do 1,78 mln.

reklama

Ubankowienie jako element strategii ZUS

Program ubankowienia świadczeń wypłacanych przez ZUS jest jednym z elementów naszej strategii. Wspiera on działania państwa w zakresie wzrostu obrotu bezgotówkowego w gospodarce. Ubankowienie wpływa także pozytywnie na obniżenie kosztów naszej -działalności – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Z analizy danych ZUS wynika, że w grudniu ubiegłego roku wypłacono ponad 8,8 mln długoterminowych świadczeń. Bezpośrednio na konta bankowe beneficjentów zostało przekazanych 79,7 proc. z nich. To wyraźny sygnał, że klienci coraz lepiej odnajdują się w korzystaniu z nowoczesnych, szybszych i bardziej zautomatyzowanych form rozliczeń. 

Poziom ubankowienia systematycznie rośnie

Niektóre ze świadczeń długoterminowych prawie w całości są wypłacane na konta bankowe. Dotyczy to nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych (98,8 proc.), emerytur pomostowych (96 proc.) i świadczeń przedemerytalnych (94,9 proc.). Wysokim stopniem ubankowienia charakteryzują się również emerytury (82,3 proc.).

reklama

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku świadczeń wypłacanych osobom, które mogą mieć ograniczony dostęp do bankowości. Wśród beneficjentów programu „Mama 4+” przelew wybiera 47 proc. osób. Rentę socjalną na konto otrzymuje 66,4 proc. uprawnionych, a świadczenia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – 43,3 proc.

Niski poziom ubankowienia w tych grupach może wynikać z wykluczenia cyfrowego lub ograniczonej mobilności. Dlatego tak ważna jest dalsza edukacja oraz rozwój usług dostosowanych do potrzeb tych osób
– zaznacza Kowalska-Matis.

Ponieważ coraz więcej osób uprawnionych do świadczeń, również seniorów, dostrzega korzyści z posiadania konta w banku, ważny jest dalszy rozwój usług bankowych dostosowanych do tej grupy klientów. Należy umożliwić im zarówno wygodny, jak i bezpieczny dostęp do środków, które powierzają bankom.

reklama

ZUS od kilku lat zapewnia tym osobom wsparcie edukacyjne i z okazji Dni Seniora prowadzi kampanię informacyjną „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo