reklama

80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie - Zdjęcie główne

Pomnik Małego Powstańca znajdujący się przy ulicy Podwale w Warszawie. | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzisiaj przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największego wystąpienia zbrojnego Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji niemieckiej.
reklama

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00, w tzw. godzinie "W". Rozkaz do jego rozpoczęcia wydał dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego "Bór". To jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w polskiej historii. Przez 63 dni prowadzono z wojskami niemieckimi bohaterską i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Do zbrojnego zrywu przeciwko niemieckiemu okupantowi przystąpiło od 25 do 37 tysięcy osób. Byli bardzo słabo uzbrojeni. W dniu powstania broni palnej miało wystarczyć jedynie dla 3,5 tysięcy żołnierzy, czyli ok. 10 proc. wszystkich żołnierzy. Uzbrojenie stanowiły także produkowane przez AK we własnym zakresie: miotacze ognia, butelki zapalające, granaty. Broń i amunicję zdobywano na przeciwniku albo otrzymywano dzięki alianckim zrzutom.

W powstaniu oprócz Armii Krajowej walczyli także żołnierze z innych organizacji - Narodowych Sił Zbrojnych, Korpusu Bezpieczeństwa, Polskiej Armii Ludowej oraz Armii Ludowej. Po przeciwnej stronie walczyło 15 tysięcy Niemców z garnizonu Warszawy, którzy byli wspomagani przez przebywających w okolicy żołnierzy zmierzających na wschodni front oraz grupy wysłane specjalnie w celu stłumienia powstania. Łącznie w różnych okresach powstania z Polakami walczyło ok. 50 tysięcy Niemców.

Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 do 180 tysięcy cywilów. Dowództwo Armii Krajowej z generałem "Borem" Komorowskim na czele zostało wzięte do niewoli, a powstańcy poddali się. Zgodnie z ustaleniami traktowano ich jako jeńców wojennych. Niemcy zmusili do opuszczenia Warszawy całą ludność, po czym rozpoczęli planowe doszczętne niszczenie miasta i jego zabytków.

Dzisiaj o godzinie 17:00, jak co roku, w całej Polsce rozlegną się syreny alarmowe, które przez jedną minutę będą przypominać o bohaterskich działaniach powstańców.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu klodzko24.eu. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama