Majówka to dla wielu czas relaksu, słońca i zasłużonego odpoczynku. Jednak podczas, gdy ludzie korzystają z dnia wolnego, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na przerwę. Pszczoły i inne zapylacze właśnie teraz mają pełne ręce roboty... a raczej skrzydełka.
Święto Pracy to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, że każda praca ma znaczenie – niezależnie od tego, czy wykonujemy ją za pomocą maszyny rolniczej, klawiatury komputera czy w naturze, przelatując z kwiatu na kwiat. To właśnie praca zapylaczy zapewnia nam rzepak, owoce, warzywa i stabilność wielu ekosystemów. Choć nie składają PIT-ów, ich wkład w nasze życie jest nie do przecenienia.
Z myślą o tych drobnych, ale niezwykle istotnych „pracownikach", Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa we Wrocławiu prowadzi corocznie ponad 2 tysiące kontroli, z czego niemal 300 dotyczy bezpośrednio ochrony zapylaczy. Inspektorzy szczególną uwagę zwracają na stosowanie środków ochrony roślin w czasie kwitnienia rzepaku oraz innych nektarodajnych roślin.
29 kwietnia inspektorzy z oddziału w Ząbkowicach Śląskich przeprowadzili kontrolę rzepaku ozimego. Sprawdzano dokumentację, stan techniczny sprzętu i – co najważniejsze – czy stosowane środki nie zagrażają pszczołom. Takie działania mają kluczowe znaczenie, bo tylko odpowiedzialne rolnictwo pozwala pogodzić ochronę plonów z troską o przyrodę.
Eksperci przypominają:
- nie stosujmy środków ochrony roślin toksycznych dla pszczół w czasie kwitnienia,
- wykonujmy opryski po zakończeniu oblotu zapylaczy i z dala od pasiek,
- stosujmy się do zaleceń z etykiet i przepisów,
- pamiętajmy, że chemia i przyroda mogą współistnieć – pod warunkiem odpowiedzialnego podejścia.
Bo chociaż 1 maja świętujemy pracę ludzi, nie zapominajmy o tych, którzy nie mają dnia wolnego, a ich „zawód" podtrzymuje życie całych ekosystemów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.