reklama

W Nowej Rudzie powspinasz się na najwyższej w Polsce ściance wspinaczkowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

W Nowej Rudzie powspinasz się na najwyższej w Polsce ściance wspinaczkowej - Zdjęcie główne

Ma ponad 58 metrów. Na jej budowę wydano 2,5 miliona złotych. Jest symbolem miasta i całego regionu | foto Redakcja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport W Nowej Rudzie powspinasz się na najwyższej w Polsce ściance wspinaczkowej. Kiedy można z niej skorzystać?
reklama

Nie w Warszawie, nie w Krakowie, czy Wrocławiu, ale obok nas - w Nowej Rudzie, w dzielnicy Słupiec miłośnicy wspinaczek mają prawdziwy raj. To właśnie tutaj znajduje się najwyższa ścianka wspinaczkowa w Polsce. Ma ponad 58 metrów. Na jej budowę wydano 2,5 miliona złotych. Jest symbolem miasta i całego regionu. Dawniej obsługiwała szyb Kopalni KWK Nowa Ruda. Teraz odremontowana i zagospodarowana jest atrakcją turystyczno - sportową, która przyciąga zarówno amatorów, jak i pasjonatów wspinaczki na sztucznych ściankach.

Całość jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Ścianka wspinaczkowa podzielona jest na dwie części: wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna wykonana jest na bazie paneli wspinaczkowych z laminatu poliestrowego, usytuowana wewnątrz wieży żelbetowej. Podstawowe wymiary ściany to: 11 dróg wspinaczkowych: długość od 6 do 21m, wysięg przewieszenia: do 8,4m (4 drogi wspinaczkowe). Zewnętrzna jest wykonana bezpośrednio na elewacji betonowej budynku - zewnętrzna elewacja wieży szybowej. Podstawowe wymiary ściany: 4 drogi wspinaczkowe na zewnątrz: długość od 22 do 58,8 m.

Sport ekstremalny 

Wspinaczka ściankowa zalicza się do sportów ekstremalnych. Z oferty korzystają tak naprawdę dwie grupy. Jest to młodzież szkolna, którą instruktorzy szkolą i u której próbują rozbudzić pasję i miłość do uprawiania tego typu sportów oraz tzw. wyczynowcy. Z tej drugiej grupy do Nowej Rudy przyjeżdżają powspinać się wyczynowcy z całej Polski. Osoby będące po raz pierwszy na ściance wspinaczkowej mogą liczyć na pomoc operatora ścianki. Wszyscy korzystający ze ścianki zobowiązani są do wypełnienia oświadczenia. Oświadczenie rodzica lub opiekuna prawnego.

Trochę historii 

Wieża była połączona krytymi pomostami z budynkiem lampowni i łaźni górniczej, które umożliwiały dojście załogi oraz pomostami z budynkiem Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla dla transportu urobku węglowego. Wewnątrz wieży znajdowały się dwie elektryczne maszyny wyciągowe, które obsługiwały przedział klatkowy i przedział skipowy wraz z urządzeniami mechanicznymi i elektrycznymi niezbędnymi do ich funkcjonowania. Wieża oddana została do użytkowania w 1967 roku. Służyła do końca istnienia pola Słupiec kopalni Nowa Ruda, czyli do 2000 roku. 

 

Co zabrać, kiedy wybieramy się na ściankę: 

Obuwie zmienne (np. adidasy, trampki). Powinno być dobrze dopasowane do stopy

Wygodne ubranie niekrępujące ruchów

 

Kiedy ścianka jest czynna? 

Od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 - 18.00

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama