reklama

Ziębice. Myślała, że uczestniczy w policyjnej akcji

Opublikowano:
Autor:

Ziębice. Myślała, że uczestniczy w policyjnej akcji - Zdjęcie główne

Kobieta straciła sporo pieniędzy

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale 55-letnia mieszkanka Ziębic dała się nabrać oszustom. I straciła sporo pieniędzy.
reklama

Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji mającej na celu zatrzymanie oszustów i uczestniczących w tych przestępstwach pracowników banku. 

Mężczyzna podający się za pracownika banku zadzwonił do mieszkanki Ziębic w piątek, 17 listopada. Poinformował kobietę, że na jej dane ktoś próbował zaciągnąć kredyt. 

Numer który wyświetlił się na telefonie 55-latki był zgody z numerami infolinii jej banku, nie wzbudził więc żadnych podejrzeń - mówi aspirant sztabowa Katarzyna Mazurek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich. - Fałszywy konsultant bankowy powiedział, że kobieta może wziąć czynny udział w akcji policyjnej mającej na celu zatrzymanie nie tylko oszustów, ale również pracujących z nimi pracowników banku. 55-latka uwierzyła oszustowi. Jako że godzina była już południowa i banki zamykały się, głos w telefonie poinformował mieszkankę Ziębic, że akcję przekładają na poniedziałek rano - dodaje. 

I rzeczywiście, w poniedziałek, 20 listopada po godz. 8 ponownie zadzwonił telefon 55-latki. Skontaktował się z nią mężczyzna podający się za policjanta z numeru, który był zgodny z policyjnymi numerami telefonów zaczynających się od 47(…). Kobieta cały czas mając włączony telefon i będąc na nasłuchu wykonywała polecenia oszusta. Udała się do swojego banku i zaciągnęła najwyższy możliwy kredyt. Po co? Zdaniem oszusta po to, by osoba, która ją chciała okraść nie mogła już zaciągnąć kredytu na jej konto. 

55-latka pieniądze wypłaciła w gotówce. Następnie zgodnie z poleceniami przestępców wpłaciła 66 tysięcy złotych na podane przez nich w SMS-ach konta. Była przekonana, że bierze udział w policyjnych działaniach i postępuje słusznie pomagając zatrzymać oszustów i osoby z nimi współpracujące. Po wpłaceniu pieniędzy wróciła do domu i dopiero kiedy emocje opadły zorientowała się, że mogła zostać oszukana. 55-latka udała się do banku, gdzie zaciągnęła pożyczkę, a tam pracownicy od razu poinstruowali ją, by złożyła zawiadomienie na policji. Niestety zanim to zrobiła, pieniądze już przepadły. 

***

Mieszkanka Ziębic padła ofiarą tzw. spoofingu telefonicznego. Co to takiego? To celowe podszywanie się pod inne osoby lub podmioty w celu pozyskania danych. Ofiarami spoofingu są nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy, których zasoby powinny być szczególnie chronione – oprócz danych firmowych na serwerach przechowuje się także dane klientów. Jednym z najpopularniejszych ataków spoofingowych są te wykorzystujące połączenia telefoniczne. Oficjalna nazwa tego typu ataku to Caller ID Spoofing. Cybeprzestępcy używają różnych ogólnodostępnych narzędzi w sieci, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się pod dowolnie wybrany przez siebie numer. Najczęściej podają się za pracowników banków lub instytucji państwowych. Najlepszą ochroną przed tego typu atakami jest zdrowy rozsądek, szczególna ostrożność i zachowanie spokoju. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że nawet jeśli numer, z którego ktoś do nas dzwoni, jest taki sam, jak ten podany na oficjalnej stronie, połączenie może być sfałszowane. Skontaktuj się ze swoim bankiem, samodzielnie wybierz numer na klawiaturze telefonu i zweryfikuj, czy osoba, która do Ciebie dzwoniła, mówiła prawdę. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama