reklama

Ząbkowice Śl. Epidemia sprzyja przemocy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ząbkowice Śl. Epidemia sprzyja przemocy - Zdjęcie główne

Przemocy jest więcej podczas pandemii | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleCzy pandemia ma wpływ na wzrost liczby ofiar przemocy domowej? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w Powiatowym Centrum Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego w Ząbkowicach
reklama

Statystyki związane z przemocą domową zatrważają. Od 1 stycznia do końca ubiegłego roku w Ząbkowicach założono 162 Niebieskie Karty. W 157 przypadkach procedurę i założenia wszczęła policja, w 5 Ośrodek Pomocy Społecznej. Czy długotrwałe zamknięcie nas w czterech ścianach, bez możliwości normalnego funkcjonowania, co też wywołuje skrajne emocje, może wpływać na to, że liczba ofiar przemocy domowej będzie rosła?

Elżbietą DługoszNa pewno ta sytuacja generuje w nas problem wysokiego lęku, stresu, frustracji, złości, niepewności i wielu innych trudnych emocji. Natomiast czym innym jest doświadczanie emocji, a czym innym jest zachowanie. U osób, które wcześniej miały kłopoty z kontrolą emocji, to ta skala będzie się w tym trudnym czasie rozwijać. Jeżeli osoby dobrze sobie radzą z emocjami i ich kontrolą to są w stanie dobrze funkcjonować nawet w tak trudnej sytuacji jaką jest sytuacja pandemiczna. 

 

Sytuacja zamknięcia, pandemii pokazała nam tak naprawdę cały system rodzinny?

ED: Tam gdzie była wcześniej przemoc, tam ona się teraz bardziej pogłębia, jest bardziej widoczna i trudniejsza do rozwiązania z racji ograniczeń – szkolnych, związanych z pracą czy kwarantanną. Tam, gdzie system rodzinny był dobry, stabilny, to nie uważam, żeby pandemia wpłynęła na wzrost sytuacji przemocowych.

 

Ofiary przemocy domowej zostały dziś często zamknięte w czterech ścianach ze swoimi oprawcami. Zakażenie, kwarantanna, izolacja, strach przed wirusem i przemoc w domu – o tragedię nie trudno. Wszystko to może generować wzrost sytuacji przemocowych?

ED: Zgadza się. My, jako poradnia, wyszliśmy w tym czasie naprzeciw ludziom. Zgodnie z naszymi wytycznymi przyjmujemy rodziców, dzieci, młodzież na zgłoszenie, ale też udostępniliśmy na naszej stronie kontakty do psychologów w zakresie świadczenia usług dla osób, które doświadczają różnych form przemocy. Musimy jednak zadać sobie pytanie, czy ofiara jest w stanie sama podjąć działania, które by jej pomogły? To ważne, dlatego na terenie kraju powstały telefony, na które ofiara dzwoni i podaje kod: np. zamawiam 2 kg mąki. To jest sygnał dla osób zajmujących się interwencją do wkroczenia do domu. Dziś rzeczywiście może pojawić się problem, że ofiara przebywając stale z oprawcą np. w kwarantannie może obawiać się zadzwonić i poprosić o pomoc.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama