reklama

Region. 78-latka przekazała oszustom majątek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Region. 78-latka przekazała oszustom majątek - Zdjęcie główne

Oszuści dzwonią na stacjonarny do starszych osób | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale To rekord ostatnich dni w naszym regionie. 120 tys. zł straciła seniorka z Wałbrzycha, która uwierzyła w historię oszusta podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.
reklama

Mężczyzna twierdził, że rozpracowuje grupę przestępczą, która napada na seniorów w ich mieszkaniach i okrada z oszczędności. 78-latka zgodziła się pomóc „policjantowi” w ich zatrzymaniu i przekazała pieniądze nieznajomej kobiecie, która zapukała do jej drzwi. 

Do zdarzenia doszło w dzielnicy Piaskowa Góra. 78-letnia wałbrzyszanka uwierzyła mężczyźnie, który to miał „ochronić jej pieniądze”. Zaczęło się od tego, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił nieznany mężczyzna przedstawiający się jako pracownik Poczty Polskiej. Znał nazwisko osoby, z którą rozmawia. 

Prawdopodobnie numer telefonu oraz nazwisko oszuści znaleźli w starej wydanej wiele lat temu książce telefonicznej - mówi aspirant sztabowa Agnieszka Głowacka-Kijek. - Mężczyzna twierdził, że posiada nieodebrane listy polecone, które listonosz dostarczy kobiecie w dniu dzisiejszym. Seniorka potwierdziła, że będzie czekać na pracownika poczty w domu i rozłączyła się - dodaje.

Po chwili na ten sam numer telefonu zadzwonił inny mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CPŚP, podał swój stopień, imię i nazwisko oraz tzw. numer służbowy. Polecił starszej pani „zadzwonić na 997” i sprawdzić swoją tożsamość. Pokrzywdzona wybrała na klawiaturze numer 997, ale nie kończąc poprzedniej rozmowy, cały czas rozmawiała z tymi samymi przestępcami - oczywiście „tożsamość funkcjonariusza została potwierdzona”. Perfidny oszust przekonał starszą panią, że jest na tropie przestępców, którzy napadają na seniorów w ich mieszkaniach i ich okradają.

Sprawca następnie wystraszył wałbrzyszankę mówiąc, że złodzieje będą ją teraz obserwować, żeby ją okraść. Wypytał seniorkę o to, czy ma w domu jakieś pieniądze. Pokrzywdzona policzyła posiadaną gotówkę cały czas rozmawiając z oszustem. Przestępca podający się za funkcjonariusza CPŚP  powiedział, że „ochroni” pieniądze kobiety. Kazał jej spakować gotówkę i przekazać policjantce, która do niej przyjdzie. Po chwili w mieszaniu pokrzywdzonej zjawiła się kobieta, która odebrała od wałbrzyszanki 120 tysięcy złotych - relacjonuje aspirant Głowacka-Kijek.

O całej historii 78-latka opowiedziała sąsiadowi, który uświadomił kobietę, że padła ofiarą oszustów. Wałbrzyszanka poszła po rozum do głowy we wtorek, 27 lutego i powiadomiła policję o oszustwie. Niestety, bardzo trudno będzie odzyskać jej majątek.

***

Policjanci przestrzegają, że nie odbierają nigdy żadnych pieniędzy - od nikogo; nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach; nie angażują postronnych osób w „tajne akcje”.

Nie zapominajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję, ale najpierw zakończyć poprzednią rozmowę - mówi aspirant sztabowa Agnieszka Głowacka-Kijek.  - Jeśli mają państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby - rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu i ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i przekazywać pieniędzy osobom nieznanym - dodaje.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama