reklama

Powiat ząbkowicki. Zainwestował i stracił

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Powiat ząbkowicki. Zainwestował i stracił - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale- Zaczęło się od kliknięcia w internetową reklamę i podania numeru telefonu komórkowego w formularzu kontaktowym. Wówczas 70-latek nie przypuszczał, że wpadł w sidła oszustów i że zamiast obiecanych wysokich zysków z kryptowalut straci 20 tys. złotych - relacjonuje spirant sztabowa Katarzyna Mazurek.
reklama

Do mężczyzny zadzwonił „konsultant”, który namówił 70-latka na wpłacenie na podane konto bankowe 900 zł wpisowego. Kolejny krok by otrzymać pieniądze to zainstalowanie odpowiedniego programu na komputerze, co mieszkaniec powiatu ząbkowickiego również zrobił. Komunikacja pomiędzy pokrzywdzonym a rzekomym konsultantem-brokerem odbywała się przez komunikator internetowy.

Na konto 70-latka wpłacone zostało nawet kilkaset złotych jako pierwszy zysk z inwestycji. I tutaj nastąpił przełom. Bank wyłapał potencjalne oszustwo i skontaktował się z 70-latkiem, który po ostrzeżeniu wykasował programy zdalnego pulpitu z komputera, a od banku mężczyzna dostał nowy login i hasło do konta -  opisuje policjantka. - I byłby to koniec tej historii, jednak kilka miesięcy później na komunikator internetowy skontaktował się z mieszkańcem powiatu ząbkowickiego mężczyzna, który oświadczył, że w wyniku wcześniejszych inwestycji zysk 70-latka wzrósł do 4 tys. dolarów. Jedyne co musiał zrobić pokrzywdzony to ponownie zainstalować podane przez dzwoniącego programy na komputerze i zalogować się do swojego banku - dodaje.

Ta rozmowa trwała kilkadziesiąt minut. Podczas niej 70-latek wykonał wszystkie polecenia dzwoniącego i czekał na pieniądze. Kilka dni później otrzymał kolejny telefon, tym razem z banku z informacją, że jego wniosek kredytowy został odrzucony. Mężczyzna od razu skontaktował się ze swoim bankiem ponieważ o żaden kredyt nie występował. Wtedy dowiedział się, że z jego konta zniknęło 20 tys. zł.

Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozwagi, bo przestępcy posługują się różnymi scenariuszami oszustwa, ale ich cel jest jeden. Chodzi o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi urządzenia i dzięki niej zdobyć dane do konta bankowego. Przy pomocy aplikacji zdalnego pulpitu przestępcy przejmują całkowitą kontrolę nad danymi, a następnie w dowolny sposób zarządzają kontem swojej ofiary, kradnąc oszczędności i zaciągając kredyty.

***
Kryptowaluty to rodzaj cyfrowych lub wirtualnych walut, które używają kryptografii do zabezpieczenia transakcji i kontrolowania tworzenia nowych jednostek. Są to środki wymiany, które istnieją tylko w formie elektronicznej i nie mają fizycznej reprezentacji, takiej jak banknoty czy monety. Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin, który został stworzony w 2009 r. przez osobę lub grupę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Od tego czasu pojawiło się wiele innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Ripple (XRP), Litecoin, i wiele innych. Kryptowaluty można używać do różnych celów, takich jak inwestowanie, przekazywanie środków, płatności za usługi. Warto jednak pamiętać, że rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieodpowiedni dla wszystkich. Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z ryzykiem, dlatego zawsze warto dokładnie się edukować i konsultować z ekspertami przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama