reklama

Powiat ząbk. Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP Ząbkowice Śląskie

Powiat ząbk. Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach - Zdjęcie główne

foto KPP Ząbkowice Śląskie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleZąbkowiccy policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności na drogach, szczególnie w okolicy lasów i pól uprawnych.
reklama

- Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu dni ząbkowicka policja interweniowała przy 6 zgłoszeniach dotyczących najechania na zwierzę, najczęściej sarnę lub dzika - mówi aspirant sztabowa Katarzyna Mazurek, oficer prasowa ząbkowickiej komendy. - Pamiętajmy! Przy zbyt dużej prędkości prowadzący pojazd może nie zdążyć zareagować, a zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Zapinajmy więc pasy bezpieczeństwa, a w newralgicznych miejscach kierowcy po prostu noga z gazu! - dodaje.

Ryzyko, że na drodze nagle przed naszym autem pojawi się dzikie zwierzę, występuje przez cały rok, choć nie przez cały czas jest równie wysokie. W styczniu i lutym takich zdarzeń jest najmniej, od marca aktywność zwierząt wzrasta, a jej wiosenny szczyt przypada na maj. Zwierzęta największą aktywność wykazują po zmroku i o świcie. Pamiętajmy również, że często po wtargnięciu na jezdnię jednego zwierzęcia, pozostała część stada może podążać za swoim przewodnikiem, powodując zagrożenie dla przejeżdżających kierowców. Zderzenie nawet z niewielkim zwierzęciem, może mieć tragiczne skutki, dlatego kierowcy powinni być wyjątkowo ostrożni.

Poniżej kilka informacji, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:
* dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu, to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą,
* zwracaj baczną uwagę na pobocza, mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę,
* sarna oślepiona przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Jest to zjawisko tzw. „zamrożenia". Zwierzę tkwi w nim tak długo, dopóki nie pojawi się inny bodziec. Widzisz zwierzę na drodze, użyj klaksonu,
* jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, np. sarnę czy jelenia bądź czujny i jedź ostrożnie, za nim mogą podążać inne zwierzęta,
* zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta,
* znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.

Jeśli podróżując uderzymy w zwierzę, pamiętajmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc służby. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, pamiętajmy, że po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać. Najlepiej po zdarzeniu zadzwonić pod numer alarmowy i poinformować odpowiednie służby.

Pamiętajmy, że na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujmy, nie tylko do znaków ją ograniczających, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze. Mniejsza prędkość, to mniejsze skutki ewentualnych zdarzeń drogowych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama