Zakażony to młody mężczyzna, który jest w dobrym stanie. Lekarz nie podjął decyzji o umieszczeniu go na oddziale zakaźnym, chory poddany został izolacji domowej.
Na Dolnym Śląsku w tej chwili (poniedziałek, 30 marca, godz. 20.20) mamy 258 zdiagnozowanych przypadków koronawirusa.
Co oznacza izolacja domowa? Rady dla pacjentów:
Izolacja domowa ma odosobnić chorego, który - po zbadaniu przez lekarza - nie wymaga hospitalizacji ze względu na stan zdrowia. Pamiętaj, że jeżeli Twój stan zdrowia się pogorszy (uporczywa gorączka powyżej 39 stopni C, duszność, bóle w klatce piersiowej, krwawienia z nosa, wybroczyny na skórze), niezwłocznie wezwij karetkę, koniecznie informując o rozpoznaniu COVID-19.
Podczas izolacji domowej dwa razy dziennie mierz sobie temperaturę, pij co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, jedz 3-4 lekkostrawne posiłki. Przebywaj całą dobę w jednym pokoju, w którym nie przebywają inni domownicy. Z otoczeniem komunikuj się przez telefon lub komputer. Pamiętaj, że inni domownicy nie powinni się do Ciebie zbliżać na odległość 2 metrów. Nie powinieneś mieć też kontaktu ze zwierzętami domowymi, ponieważ mogą one przenieść wirusa na osoby zdrowe - na sierści, której dotykasz. Jeśli inna osoba wchodzi do pokoju, w którym przebywasz, powinna założyć maseczkę na usta i nos (to może być maseczka chirurgiczna, samodzielnie wykonana z tkaniny, albo tez ręcznik). Jeśli w mieszkaniu jest wspólna toaleta/łazienka, korzystaj z niej oddzielnie i myj po sobie urządzenia, z których korzystasz, zdezynfekuj wc, przed wyjściem dokładnie umyj ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników, a przybory toaletowe (np. szczoteczkę do zębów) trzymaj w pokoju, w którym odbywasz izolację.
Często wietrz pokój, ale nie korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji ani oczyszczacza powietrza. Zmieniaj pościel i piżamę co 2 dni, a ręczniki codziennie. Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania wkładaj do worka plastikowego w pokoju, a kiedy się zapełni - wystaw go za drzwi, tak aby inna osoba mogła zrobić pranie, podobnie postępuj ze śmieciami. Używaj oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanek. Brudne naczynia wystawiaj za drzwi pokoju, aby inna osoba umyła je w zmywarce w temp. minimum 60 st. C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą (po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem).
Jeśli w domu izolowany jest chory, a mieszkają z nim inne osoby, powinny one kilka razy dziennie dezynfekować poprzez przecieranie chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekcyjnym klamki do drzwi, blaty stołów, uchwyty lodówki i szafek, rączkę czajnika, armaturę łazienkową, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, piloty od telewizorów, tablety, stoliki nocne, włączniki światła.