reklama

Ćwiczenia strażaków pod kryptonimem „Kopalnia 2022” w Złotym Stoku FOTO

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Złoty Stok. Strażacy z Ząbkowic Śląskich przeprowadzili ćwiczenia sprawdzające powiatowy plan ratowniczy. Ćwiczenia były owocem długiego okresu planowania i okazały się prawdziwym, ratowniczym świętem.
reklama

28 października na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku przeprowadzono ćwiczenia sprawdzające powiatowy plan ratowniczy. Zostały zorganizowane przez strażaków profesjonalistów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich. 

 

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z jednostek: 

  • OSP Złoty Stok, Lubnów, Przyłęk, Kamieniec Ząbkowicki II, Budzów, Bardo, Mąkolno, Ożary
  • OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu
  • Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Wałbrzych 1
  • Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM Lubin
  • Komenda Powiatowa Policji w Ząbkowicach Śląskich
  • Pogotowie Ratunkowe w Ząbkowicach Śląskich
  • Kierownictwo Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Ząbkowicach Śląskich

 

Całe przedsięwzięcie nie odbyło by się, gdyby nie strażacy z Jednostek OSP Krzelków, Lutomierz oraz Olbrachcice Wielkie, którzy wcieli się w role osób poszkodowanych.

 

Jak wyglądał plan ratunkowy?

Scenariusz zakładał, że o godzinie 16:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ząbkowicach Śl. wpłynęło zgłoszenie. Wynikało z niego, że na skutek tąpnięcia zawaliło się wejście do szybów stanowiących podziemną trasę turystyczną, w której uwięziona została grupa turystów.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dostępne zastępy z powiatu i jednostki specjalistyczne z województwa. Aby przyjąć wszystkie zadysponowane zastępy konieczne było zorganizowanie punktu przyjęcia sił i środków, umożliwiającego zewidencjonowanie wszystkich sił i dysponowanie ich do działań na polecenie Kierującego Działaniem Ratowniczym. Aby skoordynować całość akcji powołano sztab, którego celem było wypracowanie decyzji oraz wspomaganie pracy KDR-a.

Gdy ćwiczenia nabierają tempa, trwa rozpoznanie możliwych wejść, formowanie mieszanych zespołów ratowniczych, organizacja specjalistycznej łączności, która zadziała w szybach kopalni, organizacja punktu medycznego oraz zaplecza logistycznego dla ratowników. Dostęp do kopalni w niektórych punktach możliwy jest tylko przy użyciu technik alpinistycznych. Wejście do kopalni wymaga od każdego z zespołów odpowiedniego przygotowania oraz zabrania całej masy sprzętu który może okazać się niezbędny. Ratownicy przemieszczają się do wejść, quady z JRG Ząbkowice Śl. oraz OSP Złoty Stok transportują wyposażenie. Zespoły rozpoczynają działania, w ciemności przemieszczają się coraz bardziej w głąb kopalni odnajdując pierwszych poszkodowanych z całym wachlarzem urazów. Następnie rozpoczyna się ewakuacja na zewnątrz i przekazanie zespołowi odpowiedzialnemu za transport do punktu medycznego. Poszukiwanie zaginionych wspomagają psy ratownicze, które bezbłędnie odnajdują osoby poszkodowane.

 

 

Ekstremalne warunki

Zespoły zagłębiają się coraz bardziej, jednocześnie mając do pokonania coraz dłuższą trasę powrotną do wyjścia. W pewnym momencie natrafiają na dużą ilość poszkodowanych przy kolejce, która podczas tąpnięcia wykoleiła się. Rozpoczyna się segregacja osób poszkodowanych mająca na celu wyznaczenie priorytetów ratowniczych oraz najbardziej poszkodowanych. Rozpoczyna się transport ofiar na zewnątrz rozpoznaną trasą. Ratownicy z osobą poszkodowaną muszą pokonać za każdym razem dystans około 400 metrów, co wycieńcza fizycznie zespoły. W innej części kopalni, aby dotrzeć do nieprzytomnych poszkodowanych znajdujących się na łodzi w zalanym wodą chodniku, niezbędne jest zastosowanie woderów oraz kamizelek asekuracyjnych. Do tego wszystkiego stała temperatura w kopalni wynosząca około 7 stopni oraz wszechobecny mrok utrudniają działania.

 

Sprawna i bezpieczna ewakuacja 

W trakcie ćwiczeń zespół rozjemców organizuje podgrywkę. Przekazana zostaje informacja o ponownym tąpnięciu. Kierujący działaniami nakazuje natychmiastową ewakuację zespołów oraz sprawdzenie czy wszyscy ratownicy opuścili kopalnię. Po otrzymaniu meldunków od dowódców odcinków bojowych, że ratownicy nie ucierpieli i opuścili kopalnię, rozpoczynają się dalsze działania. Ostania osoba poszkodowana zostaje ewakuowana z kopalni na chwilę przed godziną 23:00. 

Info. KP PSP Ząbkowice Śląskie

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama