reklama
reklama

35 osób z powiatu ząbkowickiego chciało się zabić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

35 osób z powiatu ząbkowickiego chciało się zabić - Zdjęcie główne

Samobójstwo motywowane jest najczęściej (w ok. 60 proc. przypadków) pragnieniem uniknięcia cierpienia - fizycznego, duchowego, psychicznego. | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleIle z tych prób okazało się skuteczne i dlaczego nasi mieszkańcy nie chcą żyć?
reklama

W tym roku w powiecie ząbkowickim doszło do 35 prób samobójczych, które zostały zgłoszone na policję. Niestety  7 z nich okazało się skutecznych. 

Z kolei rok wcześniej, w 2020 roku w naszym powiecie 31 osób próbowało odebrać sobie życie.  11 osób skutecznie popełniło samobójstwo. 

reklama

Zdaniem eksperta: 

 Psycholog dr Marcin Florkowski 

Samobójstwo motywowane jest najczęściej (w ok. 60 proc. przypadków) pragnieniem uniknięcia cierpienia - fizycznego, duchowego, psychicznego. Dlatego na samobójstwo narażone są zwłaszcza takie osoby, które niedawno przeżyły zawód miłosny, ktoś bliski odszedł, doszło to jakiejś porażki życiowej, a także gdy cierpi się na nałogi lub jest osobą samotną, albo ma poczucie wyobcowania.

reklama

Drugim motywem jest gniew - to takie samobójstwa odwetowe "zobaczycie jacy byliście źli i popamiętacie" (10 proc.). Reszta to samobójstwa o mieszanym motywie.

Ponad dwie trzecie ludzi przed aktem samobójczym mówi komuś lub w jakiś sposób informuje o tym. Co oznacza, że trzeba takie informacje (nawet podawane w żartach lub bardzo ogólnie) traktować serio. Ryzyko samobójstwa podnosi się gdy młoda osoba (prócz tego co wymieniłem wyżej) ma uczucie, że jest pozbawiona nadziei, gdy ktoś w rodzinie popełnił samobójstwo wcześniej, gdy ktoś z otoczenia najbliższego targnął się (np. znajomi, ktoś w klasie itp.), gdy doszło do jakiejś formy odrzucenia, gdy wcześniej były już próby samobójcze lub samookaleczenie się.

reklama

Co robić?

Przede wszystkim nie unikać tematu - pociągnąć za język, zapytać wprost czy masz myśli samobójcze. Wspierać (czyli słuchać, dopytać się, wyrazić zainteresowanie, próbować zrozumieć, pytać jak można pomóc). Bardzo wskazana jest wizyta u psychologa, ewentualnie u psychiatry.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama