reklama

Maksymalnie 2 tys. zł za tonę? Mieszkańcy będą mogli kupić węgiel od gminy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gov.pl

Maksymalnie 2 tys. zł za tonę? Mieszkańcy będą mogli kupić węgiel od gminy - Zdjęcie główne

Ilustracyjne | foto Gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lokalnie Powiat ząbkowicki. Gminy będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł.
reklama

Podpisana przez prezydenta ustawa węglowa zakłada, że gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po cenie maksymalnej 2 tys. zł za tonę. Doliczone 500 zł to koszt transportu. Surowiec ma być dobrej jakości i posiadać wszystkie potrzebne certyfikaty.

Zapłata za transport i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie gminy. W przypadku, kiedy gmina nie zajmie się dystrybucją, może się do tego zgłosić gmina sąsiednia albo prywatny skład.

Węgiel dla samorządów będzie sprzedawany przez Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka. Samorządy, które kupiły węgiel przed wejściem tej ustawy po wyższej cenie, będą mogły wnosić o zwrot różnicy.  

 

Kto może kupić?

Węgiel w tej cenie będą mogły kupować te osoby, którym przysługuje dodatek węglowy. Dlatego będą one musiały złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla. Jeśli sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, będzie można kupić surowiec po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymały dodatek węglowy.  Pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Info. Gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama