U trzech zakonników z bardzkiego klasztoru potwierdzono zakażenie koronawirusem. Pozostali są w kwarantannie.
Skąd ten wirus?
- Wyjaśniane są możliwe drogi zakażenia - mówi ojciec Mariusz Mazurkiewicz CSsR, rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. - Na obecną chwilę nie znamy ich z całkowitą pewnością. Wyniki trwającego ciągle dochodzenia epidemiologicznego, nasze rozmowy oraz kojarzenie pewnych faktów wskazują na dwa miejsca: Kościelisko i Tuchów, skąd prawdopodobnie rozeszło się zakażenie. W Kościelisku przed 30 maja, w naszym ośrodku rekolekcyjnym i w warunkach obowiązujących przepisów sanitarnych, przebywało kilku zakonników, skąd niektórzy wrócili do Tuchowa na uroczystość święceń kapłańskich, zaś inni powrócili do swych domów. Jednak tego, czy ktoś przyjechał z koronawirusem z Tuchowa, z innej wspólnoty czy też do zakażenia doszło po drodze ze sklepu czy na stacji benzynowej, zapewne się nie dowiemy.
Bardzka bazylika zamknięta jest w czasie sprawowania nabożeństw. Jednak można ją odwiedzać pomiędzy nimi.
- Księża obcy też mogą celebrować u nas msze, mam to ustalone z sanepidem - mówi ojciec Grakowicz. - Bazylika jest na bieżąco odkażana.
- Prosimy wiernych z naszych kościołów, którzy podejrzewają u siebie, że mogło dojść do zakażenia o kontakt z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną, która określi następne kroki - zaznacza ojciec Mazurkiewicz. - Jest nam przykro, że doszło do takiej sytuacji i bardzo przepraszamy wszystkich, którzy w niezamierzony sposób zostali wystawieni na możliwość zakażenia. W naszych kościołach i domach zakonnych staramy się przestrzegać przepisów sanitarnych. Jak widać, nie zawsze to jednak wystarcza i wirus może rozejść się w nieoczekiwany sposób. Rozpoczęliśmy przegląd wszystkich sposobów postępowania i potwierdzamy ich słuszność lub nakładamy nowe wewnętrzne procedury.
Nabożeństwa online
Z bardzkiej bazyliki Nawiedzenia NMP transmitowane są codziennie:
* Msze św. w dni powszednie o 7.00 i 18.00 oraz w niedziele i święta o 7.30, 9.30, 11.00 i 18.00;
* godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP w niedziele o 7.10;
* różaniec o ustąpienie pandemii codziennie o 20.30;
* nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środy o 17.30;
* koronka do Bożego miłosierdzia w piątki o 17.30;
* adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca o 17.30;
* nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP w pierwsze soboty miesiąca o 17.15;
* Msze św. pogrzebowe, jeżeli życzy sobie tego rodzina.